Dla kogo PKP Energetyka?

11 maja 2015, 08:11 Alert
PKP Energetyka 1

(Rzeczpospolita/CIRE)

Wszystkie cztery grupy energetyczne raczej złożą oferty na zakup PKP Energetyki, ale najbliżej zakupu są Enea i Tauron – pisze „Rzeczpospolita”.

Jak relacjonuje dziennik, ofertę na zakup PKP Energetyki złożyć zamierza grupa PGE, ale nie będzie mocno zdeterminowana, by przejąć kolejową spółkę. Tauron ma ubiegać się o zakup PKP Energetyki wspólnie z grupą PZU oraz funduszem Eiser Infrastructure Partners, a Enea razem z funduszem Advent Internationa. Jednocześnie według „Rz” mimo zamiany zarządu nic nie zmieniło się w planach Energi, co do PKP Energetyki. Według gazety Energa jest mocno zainteresowana przejęciem kolejowej spółki i ma złożyć ofertę samodzielnie.

Jednak jak podkreśla „Rzeczpospolita”, zamiary gdańskiej grupy mogą pokrzyżować ministerialne plany odnośnie dalszej konsolidacji energetyki. Cytowany przez dziennik ekspert zwraca uwagę, że wzmacnianie Energi aktywami PKP Energetyki byłoby nieracjonalne biorąc pod uwagę dalszą konsolidację branży, bo podwyższałoby wycenę Energi o wartość PKP Energetyki.

Według cytowanej przez „Rz” osoby zbliżonej do procesu sprzedaży PKP Energetyki, obecnie najbliżej przejęcia kolejowej spółki są Enea oraz Tauron.