Długoterminowe kontakty mają zabezpieczyć Japonię przed deficytem gazu

27 grudnia 2022, 15:15 Alert

Japonia zakupi większe wolumeny skroplonego gazu ziemnego z USA i Omanu na podstawie długotermnowych kontraktów. Celem decyzji jest zapewnienie takich dostaw błękitnego paliwa, które uchronią kraj na przyszłość przed deficytem gazu ziemnego. Coraz mniej popularne są transakcje spot.

88. dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG
88. dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG

Japonia kupuje LNG

Inpex Corporation jest czołową japońską firmą gazową. Należąca do rządu Inpex Corp. posiada m.in. terminal odbiorczy LNG Naoetsu, w Niigata oraz sieć gazociagów o długości ok. 1,5 tysiąca km.

Inpex Corp. podpisała dwudziestoletni kontrakt na zakup 1 mln ton gazu skroplonego rocznie rocznie od amerykańskiej firmy w ramach projektu CP2 Venture Global LNG w Luizjanie. Według informacji Venture Global realizacja CP2 ma rozpocząć się w 2023 r. Media nie podają dokładnie terminu kiedy rozpoczną się dostawy dla Inpex Corp.

Kilka japońskich firm, w tym m.in. Mitsui & Co. , Itochu Corp. i największy w kraju producent energii elektrycznej Jera Co., mają podpisać 10-letni kontrakt z Omanem na zakup dodatkowych 2 mln ton LNG rocznie. Realizacja dostaw rozpocznie się w 2025 roku. Bloomberg wcześniej informował, że Mitsui znalazł się na krótkiej liście importerów gazu skroplonego z Omanu.

Kontrakty zostały podpisane bezpośrednio po tym, gdy rząd Japonii dokonał oceny sytuacji energetycznej na świecie. Podstawowym wnioskiem dla władz Japonii była kwestia zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec światowego kryzysu energetycznego, w tym deficytu paliw. Według japońskich ocen globalna podaż LNG będzie przez długie lata ograniczona na rynku światowym. W skali globalnej dostawy gazu skroplonego są już w większości zakontraktowane lub wyprzedane z wyprzedzeniem na wiele lat. Jest oczywiste, że handel LNG będzie oparty w zasadzie na kontraktach długoletnich i ograniczeniu transakcji spot. Grozi to Japonii wzrostem kosztów importu oraz wzrostem inflacji.

Oznacza to zmianę dla japońskich importerów LNG, którzy odchodzili od długoterminowych umów. Dotychczas oczekiwano, że przejście na bezemisyjne źródła energii mocno zmniejszy globalny popyt na gaz skroplony już w tej dekadzie. Tymczasem transakcje na rynku spot na gaz skroplony stają się coraz droższe i z coraz dłuższymi terminami dostaw. Efekt w Japonii jest następujący – przy napiętym rynku spot i rekordowych cenach LNG japońskie firmy odwracają się od transakcji spotowych i gwarantują sobie dlugoterminowe dostawy kontraktowe po stabilnych i bezpiecznych cenach.

Rzecznicy japońskich firm paliwowych (Mitsui, Itochu) są bardzo powściągliwi w udzielaniu szczególowych informacji na temat długoterminowych kontraktów na LNG z Omanem. Zapewniają jednak zgodnie, że zagwarantują wsparcie bezpieczeństwa energetycznego Japonii.

Bloomberg/AP/Teresa Wójcik