Moskwa: Wdrożyliśmy dodatek osłonowy, dodatek węglowy i ochronę taryfową na gaz

6 września 2022, 13:00 Ciepłownictwo

– Wdrożyliśmy dodatek osłonowy, dodatek węglowy, ochronę taryfową na gaz i tarczę antyinflacyjną – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji prasowej. – Podjęliśmy decyzję o nowelizacji ustawy o dodatek węglowy według założenia 1 adres = 1 dodatek – dodała.

Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

MKiŚ zapowiada ulgi w energetyce

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła na konferencji prasowej nowelizację dodatku węglowego. – Podjęliśmy decyzję o nowelizacji ustawy o dodatek węglowy według założenia 1 adres = 1 dodatek. Gminy będą weryfikować wnioski na podstawie innych świadczeń, a termin wypłat środków będzie mógł być wydłużony do 60 dni – poinformowała szefa resortu. Zgodnie z regulaminem, wnioski można składać do 30 listopada 2022 roku.

Szefowa resortu wymieniła nowe rozwiązania, które zostały wprowadzone przez rząd w odpowiedzi na kryzys energetyczny. – Od kiedy Gazprom zaczął spekulacje, mierzymy się ze wzrostem cen gaz i innych surowców. Na związaną z wojną sytuację reagujemy obejmując Polaków realnym wsparciem – jest ono najbardziej kompleksowe ze wszystkich państw europejskich – wskazała. – Wdrożyliśmy dodatek osłonowy, dodatek węglowy, ochronę taryfową na gaz i tarczę antyinflacyjną – dodała minister.

Anna Moskwa zapowiedziała również obniżenie wzrostu cen ciepła oraz podgrzewania wody, co ma zmniejszyć rachunki odbiorców końcowych. – W ramach programu Ciepło Z Rekompensatą zostanie ograniczony wzrost cen ciepła i podgrzania wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej. Średnio będzie to od 1100 do 3900 zł na rachunku – powiedziała.

Opracowała Maria Andrzejewska 

Polska nie odsłania kart przed szczytem Unii. Mówi tylko o reformie polityki klimatycznej