Rząd dofinansuje przydomowe wiatraki

21 czerwca 2024, 15:15 Alert

Resort klimatu ogłosił rozpoczęcie programu Moja Elektrownia Wiatrowa, który zapewni dofinansowanie dla przydomowych elektrowni wiatrowych i magazynów energii. Osoba wnioskująca może otrzymać do 47 tysięcy złotych.

Miłosz Motyka. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Miłosz Motyka. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Ministerstwo klimatu i środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosili program wsparcia dla prosumentów „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą zainwestować w przydomowe elektrownie wiatrowe i magazyny energii.

Dofinansowanie może wynieść do 30 tysięcy złotych na instalację wiatrową i do 17 tysięcy złotych na magazyn. Budżet programu przewidziany na lata 2024-2029 wyniesie 400 milionów złotych.

Wnioski można składać od 17 czerwca 2024 roku do 16 czerwca 2025 roku lub wyczerpania środków. Szczegóły programu, kryteria i formularze aplikacyjne dostępne są na stronie NFOŚiGW.

– Rozwój energetyki prosumenckiej jest ważnym elementem wsparcia dla transformacji energetycznej w Polsce. Dofinansowanie zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej albo przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej przyczyni się do wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii. Ponadto rośnie świadomość Polaków dotycząca opłacalności produkcji energii na własne potrzeby i konieczności zwiększenia autokonsumpcji energii w miejscu jej wytworzenia, dlatego w programach dofinansowań uwzględniamy magazyny energii – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Biuro Prasowe PSL / Marcin Karwowski

Gibała: Renifery i farmy wiatrowe w roli głównej, czyli konflikt Saamów z państwem norweskim