NFOŚiGW poinformował o przekazaniu blisko 115 milionów złotych celem dofinansowania odwiertów geotermalnych w siedmiu lokalizacjach. Przekazał również, że ponad 50 milionów złotych z FEnIKS wesprze modernizację oczyszczalni ścieków i infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o przekazaniu prawie 115 milionów złotych na odwierty geotermalne w siedmiu lokalizacjach: Wrześni (blisko 11 milionów), Włocławku (20 milionów), Kruszwicy (25 milionów), Barlinku (ponad 10 milionów), Policach (ponad 18 milionów), Kaliszu (prawie 15 milionów) i Kazimierzu Biskupim (niemal 16 milionów). Dofinansowanie odbywa się w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce), który jest finansowany ze środków NFOŚiGW.
Udostępnianie wód termalnych w Polsce
Program zapewnia 100-procentowe dotacje na prace poszukiwawczo-rozpoznawcze. Fundusz przewiduje spożytkować 708 milionów złotych na realizacje programu w latach 2020-2028. 685 milionów złotych przeznaczonych jest na dotację, pozostała część (50 milionów złotych) przyjmie formę uzupełniających pożyczek.
Pierwszy nabór wniosków zakończył się w 2022 roku i poskutkował podpisaniem 15 umów z samorządami. W drugim konkursie przyznano dofinansowanie 28 projektom.
W przypadku gdy odwiert wskaże potencjał do wykorzystania gospodarczego, spółki ciepłownicze mogą zabiegać o dofinansowanie budowy ciepłowni geotermalnej. Środki mogą pochodzić z programu „OZE- źródło ciepła dla ciepłownictwa” lub ze środków zagranicznych.
FEnIKS sfinansuje modernizację oczyszczalni i infrastruktury wod-kan
NFOŚiGW poinformował, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrześni realizuje projekt „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Aglomeracji Września”, który wyniesie 78 milionów złotych. Ponad 44 milionów złotych zostało dofinansowane w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimatu Środowisko (FEnIKS).
Prace we Wrześni zakładają modernizację i przebudowę oczyszczalni ścieków komunalnych, a dokładniej części biologicznej i mechanicznej oraz rozbudowę części osadowej. Na skutek tych działań zwiększy się jej przepustowość o prawie 40 procent oraz poprawi proces oczyszczania ścieków. Projekt zakłada również wymianę około dwóch kilometrów sieci wodociągowej, budowę trzech ujęć wody i wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Inwestycja ma zostać zakończona do końca 2027 roku.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie otrzyma dziewięć milionów złotych z FEnIKS. Posłużą sfinansowaniu modernizacji tamtejszej oczyszczalni ścieków i budowy sieci kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej. Projekt wyniesie ponad 19 milionów złotych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej / Marcin Karwowski
Rząd przeznaczy osiem milionów euro m.in. na oczyszczanie Bałtyku i dekarbonizacje ciepłownictwa