CiepłownictwoEnergetykaOnetŚrodowisko

NFOŚiGW dofinansuje odwierty geotermalne, a FEnIKS modernizację oczyszczalni ścieków

Konferencja we Wrześni podczas, której poinformowano o dotacjach. Źródło: NFOŚiGW

NFOŚiGW poinformował o przekazaniu blisko 115 milionów złotych celem dofinansowania odwiertów geotermalnych w siedmiu lokalizacjach. Przekazał również, że ponad 50 milionów złotych z FEnIKS wesprze modernizację oczyszczalni ścieków i infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o przekazaniu prawie 115 milionów złotych na odwierty geotermalne w siedmiu lokalizacjach: Wrześni (blisko 11 milionów), Włocławku (20 milionów), Kruszwicy (25 milionów), Barlinku (ponad 10 milionów), Policach (ponad 18 milionów), Kaliszu (prawie 15 milionów) i Kazimierzu Biskupim (niemal 16 milionów). Dofinansowanie odbywa się w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce), który jest finansowany ze środków NFOŚiGW.

Udostępnianie wód termalnych w Polsce

Program zapewnia 100-procentowe dotacje na prace poszukiwawczo-rozpoznawcze. Fundusz przewiduje spożytkować 708 milionów złotych na realizacje programu w latach 2020-2028. 685 milionów złotych przeznaczonych jest na dotację, pozostała część (50 milionów złotych) przyjmie formę uzupełniających pożyczek.

Pierwszy nabór wniosków zakończył się w 2022 roku i poskutkował podpisaniem 15 umów z samorządami. W drugim konkursie przyznano dofinansowanie 28 projektom.

W przypadku gdy odwiert wskaże potencjał do wykorzystania gospodarczego, spółki ciepłownicze mogą zabiegać o dofinansowanie budowy ciepłowni geotermalnej. Środki mogą pochodzić z programu „OZE- źródło ciepła dla ciepłownictwa” lub ze środków zagranicznych.

FEnIKS sfinansuje modernizację oczyszczalni i infrastruktury wod-kan

NFOŚiGW poinformował, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrześni realizuje projekt „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Aglomeracji Września”, który wyniesie 78 milionów złotych. Ponad 44 milionów złotych zostało dofinansowane w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimatu Środowisko (FEnIKS).

Prace we Wrześni zakładają modernizację i przebudowę oczyszczalni ścieków komunalnych, a dokładniej części biologicznej i mechanicznej oraz rozbudowę części osadowej. Na skutek tych działań zwiększy się jej przepustowość o prawie 40 procent oraz poprawi proces oczyszczania ścieków. Projekt zakłada również wymianę około dwóch kilometrów sieci wodociągowej, budowę trzech ujęć wody i wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Inwestycja ma zostać zakończona do końca 2027 roku.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie otrzyma dziewięć milionów złotych z FEnIKS. Posłużą sfinansowaniu modernizacji tamtejszej oczyszczalni ścieków i budowy sieci kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej. Projekt wyniesie ponad 19 milionów złotych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej / Marcin Karwowski

Gerigk: Polska potrzebuje nowych technologii by ochronić morską energetykę (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Farmy wiatrowe. Fot. Enea

Enea kupiła kolejne farmy wiatrowe od Greenvolt Power

Enea Nowa Energia zawarła umowę kupna portfela farm wiatrowych o mocy 33,2 MW od Greenvolt Power. Transakcja o wartości około...
Sekretarz ds. energii USA Chris Wright

Manhattan 2. USA wracają do energetyki jądrowej 

Energetyka jądrowa od początku jej istnienia była gwarantem zaopatrzenia Stanów Zjednoczonych w prąd elektryczny. Potem przez blisko 30 lat zaniedbywana,...

Innowacje w Stoen Operator: od cyfryzacji do zrównoważonej energii

Stoen Operator nieustannie poszukuje nowych możliwości rozwoju i inwestuje w nowoczesne technologie. Maciej Paśniewski, szef działu odpowiedzialnego za zarządzanie majątkiem...

Udostępnij:

Facebook X X X