Dowgielewicz: Zielona transformacja stwarza wiele przestrzeni dla innowacji

3 lutego 2020, 11:45 Energetyka
Mikołaj Dowgielewicz
Źródło: commons.wikimedia.org

Działania na rzecz walki ze zmianami klimatu to bardzo ważna kwestia. – Czeka nas rewolucja i każdy odczuje jej skutki – powiedział Mikołaj Dowgielewicz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na konferencji Ryzyka i Trendy 2020 Polityki Insight.

Gałęzie przemysłu a zmiany klimatu

Przedstawiciel EBI przyznał, że trzeba zmobilizować aktorów publicznych do działań na rzecz walki ze zmianami klimatu, przede wszystkim Parlament Europejski i Komisję Europejską. – Duże znaczenie będzie tu miała również unijna taksonomia. Mamy rosnący rynek zielonych obligacji i Polska też jest na nim aktywna. W walkę ze zmianami klimatu można zainwestować wszystkie pieniądze na świecie. Pozostaje pytanie, które gałęzie przemysłu przetrwają zmiany klimatu, a które nie – powiedział.

Dowgielewicz zwrócił również uwagę, że Polska powinna działać, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. – W Polsce mamy skłonność do myślenia apokaliptycznego. Zielona transformacja stwarza wiele przestrzeni dla innowacji, które zwiększą naszą konkurencyjność, a to jest wielka okazja dla biznesu i konsumentów – zaznaczył.

W EBI przyjęliśmy nową politykę inwestycyjną, która zakłada porzucenie inwestycji w infrastrukturę gazową. Co innego, jeśli gazociągi miałyby służyć do przesyłu wodoru, biogazu i innych niskoemisyjnych gazów. Nie oznacza to, że porzucamy inwestycje w Polsce – zakończył.

Opracowanie: Michał Perzyński

Buzek: Nie chcemy stawać w opozycji do celów klimatycznych Unii Europejskiej