Buzek: Nie chcemy stawać w opozycji do celów klimatycznych Unii Europejskiej

3 lutego 2020, 11:30 Energetyka

Polska i cel neutralności klimatycznej do 2050 roku to w ostatnim czasie jeden z najgorętszych tematów. – Powinniśmy angażować nowe środki i siły, żeby chronić naszych obywateli – powiedział były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek na konferencji Ryzyka i Trendy 2020 Polityki Insight.

Fot. Michał Perzyński

Rozwiązywanie problemów

Zmiany klimatu to nie jest nowy temat w Unii Europejskiej. – Obecnie żyjemy w nowej erze, jeśli chodzi o odpowiedzi na nasze problemy związane ze środowiskiem. Niektóre z tych problemów zostały rozwiązane bez udziału Zielonych, chociaż cały czas ich słuchamy. Zieloni postulowali zwiększenie inwestycji w energetykę odnawialną, co robiliśmy – powiedział Jerzy Buzek.

Były premier poruszył kwestie związane z klimatem i gospodarką. – W latach 90. nie przykładaliśmy wystarczająco dużej wagi do problemów związanych ze środowiskiem. Teraz kwestie klimatu są w centrum europejskiej polityki. Europejski Zielony Ład dotyczy nie tylko klimatu, ale również gospodarki obiegu zamkniętego, odchodzenia od plastiku. Dotyczy on także transportu, budownictwa i rolnictwa. Będzie to naszą siłą napędową na następne dekady – zaznaczył.

– Musimy odmieniać nasze gospodarki krok po kroku zgodnie z ustaloną strategią, na przykład odejścia od węgla. Obecnie importujemy znaczne ilości węgla z Rosji, zatem dekarbonizacja oznaczać będzie zwiększenie naszej niezależności energetycznej. Mój rząd podjął decyzję o zamknięciu ponad 20 kopalni na Górnym Śląsku, na co zgodziły się związki zawodowe. Jeśli wytłumaczymy obywatelom, że takie działania są konieczne, możemy wiele osiągnąć – przyznał.

Według Jerzego Buzka, Polska musi wyważyć swoje działania, aby współgrały one z celami UE. – Polska powinna zaangażować się w cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, jeśli tak nie będzie, nie powinniśmy oczekiwać wsparcia od Unii Europejskiej. Nikt nie twierdzi, że będzie to łatwe. Jednak mówimy także o takich kwestiach jak wpływ jakości powietrza na nasze zdrowie, a to jest absolutnie kluczowe. Powinniśmy angażować nowe środki i siły, żeby chronić naszych obywateli, szczególnie w regionach węglowych. Nie chcemy ich stawiać w opozycji do celów Unii Europejskiej, bo jeśli ruszymy zbyt szybko, to możemy zostawić ich w tyle – zakończył.

Opracował Michał Perzyński

Timmermans: Polska powinna włączyć się do walki o klimat, ale trzeba jej pomóc