Dutkiewicz: 5 czerwca Wrocław stanie się Kijowem

4 czerwca 2014, 11:54 Bezpieczeństwo
Rafał Dutkiewicz

Tegoroczna edycja Wrocław Global Forum, która rozpocznie się 5 czerwca, zajmie się dramatycznymi wydarzeniami zmieniającymi oblicze dzisiejszej Europy.

5 czerwca 2014 r. rozpoczyna się piąta odsłona Wrocław Global Forum – wiodącej w skali Europy konferencji poświęconej stosunkom transatlantyckim. Wydarzenie organizowane dorocznie we Wrocławiu – mieście nierozerwalnie związanym z Solidarnością i demokratycznymi przemianami ustrojowymi – urzeczywistnia ideę spotkania Wschodu z Zachodem. Z uwagi na pojawiające się nowe wyzwania w regionie Europy Wschodniej, a zwłaszcza na Ukrainie, trzy tradycyjne filary tematyczne konferencji – bezpieczeństwo, demokratyzacja i dobrobyt – stały się ważniejsze niż kiedykolwiek.

Podczas Forum najbardziej wpływowi przedstawiciele dyplomacji, środowisk politycznych, biznesu, świata akademickiego i mediów będą dyskutować nt. wpływu ostatnich wydarzeń na Ukrainie na ład międzynarodowy, ze szczególnym uwzględnieniem wymiaru politycznego, gospodarczego oraz praw człowieka.

– Bez wątpienia znajdujemy się w przełomowym momencie historii. Działania liderów stosunków transatlantyckich, którzy odwiedzą w tym tygodniu Wrocław, będą kluczowe dla przyszłości oraz trwałości więzi transatlantyckiej – powiedział Frederick Kempe, Prezes Atlantic Council.

Wśród tegorocznych gości pojawią się m.in.: nowo wybrany mer Kijowa – Witalij Kliczko, szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton, senatorowie USA John McCain, Chris Murphy oraz Ron Johnson, ambasador USA w Polsce Stephen Mull, były ambasador USA w Polsce Dan Fried, komisarz europejski ds. handlu Karel de Gucht oraz polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

– Agresja Rosji na Ukrainę i trwająca destabilizacja wschodu i południa tego kraju pokazują wyraźnie, ze Unia Europejska jest mniej bezpieczna niż sądzono a proces jednoczenia Europy jest daleki od zakończenia. Europa nadal potrzebuje Ameryki, z kolei USA stają przed próbą potwierdzenia swojego przywództwa. Organizacja WGF poświęconego tej tematyce w tak kluczowym momencie i w kontekście obchodów 25-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pokazuje jak ważnym wydarzeniem stało się Forum, a tym którzy interesują się tematyką międzynarodową wypada po prostu być we Wrocławiu w tych dniach – powiedział Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (PISM).

Podczas Forum wręczone zostaną nagrody „Freedom Awards”, przyznawane przez Radę Atlantycką ludziom oraz organizacjom walczącym o pokój i wolność w swoim kraju i na świecie.

– Pomimo nasilających się konfliktów na Bliskim Wschodzie, Azji oraz w innych częściach świata, nie możemy zapominać, że dzieło wolnej i funkcjonującej w pokojowych warunkach Europy nie jest w pełni dokonane – powiedział senator USA John McCain, który będzie przemawiał na Forum 6 czerwca. – Obecnie zmagania mają miejsce na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji oraz innych krajach Europy Wschodniej. Z tego powodu w naszym narodowym interesie jest dążenie do utrzymania wolnej i funkcjonującej w pokojowych warunkach Europy. To dotyczy także Rosji – dodał John McCain.

Główne dyskusje panelowe dotyczyć będą roli NATO w obliczu dynamicznie zmieniających się uwarunkowań bezpieczeństwa międzynarodowego w kontekście kryzysu na Ukrainie, sankcji nałożonych na Rosję, Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) oraz wzrastającej roli regionu Europy Środkowo-Wschodniej, jako nowego ważnego ośrodka politycznego, gospodarczego i bezpieczeństwa.

– Jestem dumny, że Wrocław gości najważniejszą tego typu konferencję w Europie. Zwłaszcza obecnie. Wrocław ma szczególne związki z Ukrainą, a głównie ze Lwowem. Jesteśmy miastami partnerskimi, korzenie wielu wrocławian sięgają tego rejonu Europy, mamy tam wielu przyjaciół. To dobrze, że Wrocław stanie się miejscem dyskusji o strategicznym znaczeniu – powiedział Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia.

Wrocław Global Forum jest doroczną konferencją, poświęconą tematyce międzynarodowej oraz platformą wymiany poglądów nt. bezpieczeństwa, demokratyzacji i dobrobytu organizowaną przez Atlantic Council, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz miasto Wrocław.