Kolejny zwrot akcji w sporze o East Med

11 grudnia 2019, 06:45 Alert
EastMed
EastMed. Fot. Edison

Turcja i rząd jedności narodowej Libii podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie wspólnego poszukiwania węglowodorów. Porozumienie może mieć istotne znaczenie polityczne.

Memorandum zakłada wspólne dążenie do obrony praw Libii i Turcji na Morzu Śródziemnym i wykluczenia nieuzgodnionych prac w ramach poszukiwania lub wydobycia węglowodorów. Układ został skrytykowany przez Unię Europejską, Egipt, Izrael i Cypr, które zamierzają rozwijać wydobycie w okolicach wybrzeża cypryjskiego i izraelskiego ze złóż Afrodyta oraz Lewiatan.

Sygnatariusze układu podzielili się wyłącznymi strefami ekonomicznymi na Morzu Śródziemnym. W ten sposób tworzą precedens po tym, jak Cypr zakwestionował poszukiwania węglowodorów przez tureckie statki na wodach Cypru Północnego uznawanego jedynie przez Turcję. Spór o zwierzchność nad wodami wschodniego Morza Śródziemnego może mieć decydujące znaczenie dla projektu East Med, gazociągu pozwalającego doprowadzić gaz ze wspomnianych złóż do Europy. Turcy woleliby, aby magistrala ciągnęła się przez ich terytorium. Unia Europejska wspiera wariant przez Grecję.

Daily Sabah/Wojciech Jakóbik

Wójcik: Sułtański projekt prezydenta Turcji (ANALIZA)