Europejski Bank Inwestycyjny jest gotowy wesprzeć budowę morskich farm wiatrowych w Polsce

31 stycznia 2020, 07:30 Alert

W rozmowie z BiznesAlert.pl Rafał Rybacki, szef zespołu kredytowania infrastruktury i sektora publicznego w Polsce i krajach bałtyckich w Europejskim Banku Inwestycyjnym, powiedział, że EBI kredytuje do 50 procent wartości inwestycji. W określonych sytuacjach, zgodnie z nową polityką pożyczek dla sektora energetycznego, gdy bank uzna, że dana inwestycja jest szczególnie ważna dla ułatwienia transformacji do gospodarki niskoemisyjnej, wówczas kredyt może wzrosnąć do 75 procent.

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Pytany o możliwą wielkość finansowania, Rafał Rybacki powiedział, że dla EBI finansowanie projektów, takich jak morskie farmy wiatrowe, o wartości kilkaset milionów euro, jest możliwe. – Dla EBI, biorąc pod uwagę wielkość naszego zaangażowania w Polsce, przeznaczenie kilkuset milinów euro w skali każdego roku na rozwój energetyki wiatrowej jest jak najbardziej możliwe, oczywiście pod warunkiem, że projekt spełni nasze wymagania techniczne, ekonomiczne i finansowe.

Zgodnie z wyliczeniami portalu, licząc finansowanie, od fazy „ready to build” projektu morskiej farmy wiatrowej do oddania do użytku, a więc trzy lata, kwota może sięgnąć nawet miliarda euro. Warto przypomnieć, że koszt budowy 1 GW mocy morskiej famy wiatrowej, wraz z przyłączem, szacowany jest na 12-14 mld zł. Dostęp do kredytowania w wysokości miliarda euro może ułatwić konstrukcję finansową i realizację danego projektu morskiej farmy wiatrowej. Projekty wiatrowe w Polsce będą realizowane we współpracy z zagranicznymi partnerami, którzy są zainteresowani nabyciem udziałów w poszczególnych projektach wiatrowych. Niewykluczone więc, że o takie wsparcie mogłaby wystąpić polska firma, jak i zagraniczny partner.

Polska Grupa Energetyczna we współpracy z duńskim Orsted planuje, aby pierwszy wspólny projekt morskiej farmy wiatrowej osiągnął fazę „ready to build” w 2023/2024 roku. Oddanie jej do użytku planowane jest na 2026 rok.

W kontekście finansowania projektów morskich farm wiatrowych warto wspomnieć o modelu finansowania i jego kształcie w ustawie offshore. Projekt trafił już do konsultacji publicznych.

Bartłomiej Sawicki