Marszałek pomorski Mirosław Struk wywołał żywą dyskusję o projekcie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu zapowiadając „zadawanie niewygodnych pytań” i dając pole krytykom tego przedsięwzięcia do kwestionowania decyzji środowiskowej. Inwestor zapewnia, że atom z USA na Pomorzu spełni standardy środowiskowe.
Marszałek Struk zwołał dyskusję z udziałem zwolenników i przeciwników atomu na Pomorzu. Ci drudzy zasugerowali skierowanie decyzji środowiskowej do ponownego rozpatrzenia przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Wywołali w ten sposób obawy obrońców atomu, że zostanie opóźniony przez protesty. Wśród doradców marszałka województwa pomorskiego jest Hanna Dzikowska przeciwna tej inwestycji.
– Lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino” spełnia wszystkie wymagania środowiskowe dla tego typu obiektów, co potwierdza decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wydana przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we wrześniu 2023 roku – tłumaczą Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiedzialne za projekt po stronie polskiej.
– Analizy i badania terenowe prowadzone przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe potwierdziły, że lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo spełnia wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom. Za wyborem tej lokalizacji przemawiają m.in.: dostęp do wody chłodzącej, niska gęstość zaludnienia, brak zabudowań, oraz możliwość transportu ładunków wielkogabarytowych drogą morską i inne – przekonują PEJ. – Lokalizację „Lubiatowo-Kopalino” wybrano po blisko 4-letniej kampanii badawczej w ramach przygotowania raportu środowiskowego, zrealizowanej na niespotykaną dotychczas w Polsce skalę. Wybór poprzedziły również lata prac analitycznych zgodnych z wymogami prawa i wytycznymi MAEA oraz szczegółowych analiz wielokryterialnych, wizji lokalnych i badań terenowych. W przypadku lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” badania terenowe, analizy i monitoringi objęły około 274 km kwadratowych obszaru morskiego i 98 km2 obszaru lądowego. Raport został złożony do GDOŚ w marcu 2022 roku.
– Wpływ zmian termicznych wywołanych zrzutem podgrzanej wody z elektrowni jądrowej do Morza Bałtyckiego był przedmiotem modelowań przeprowadzonych na potrzeby raportu o oddziaływaniu na środowisko. Analizy wykazały, że maksymalny zasięg rozpływu dla temperatury na granicy strefy mieszania równej 2 stopnie Cejslusza, będzie miał charakter lokalny i wyniesie zaledwie ok. 200 metrów. Oznacza to, że działalność elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino nie doprowadzi do szerszych zmian w wodach Bałtyku – tłumaczą PEJ w odpowiedzi na obawy zgłaszane między innymi przez marszałka krytykującego planowany system chłodzenia.
Atom na Pomorzu zakłada budowę trzech reaktorów w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Rozpoczęcie budowy miałoby nastąpić w 2026 roku tak, aby pierwszy obiekt stanął w 2033 roku. Polskie Elektrownie Jądrowej oraz Bechtel i Westinghouse z USA realizują umowę projektową zakładającą przygotowanie projektu elektrowni w tej lokalizacji w ciągu półtorej roku od podpisania dokumentu jesienią 2023 roku.
Polskie Elektrownie Jądrowe / Wojciech Jakóbik
Pomorze opóźnić atom może. Marszałek jest mecenasem przeciwników