AlertEnergetykaGaz.

LNG z Litwy napędzi Elektrownię Ostrołęka C

Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Elektrownia Ostrołęka C, która będzie napędzana gazem ziemnym, będzie zasilana „błękitnym paliwem” pochodzącym z terminalu LNG Kłajpeda na Litwie. Ta informacja pierwszy raz pojawiła się w Polsce w grudniu 2020 roku. W styczniu 2021 roku dostawy do Polski na potrzeby tego bloku potwierdziła także Litwa.

Ostrołęka na gaz z kierunku litewskiego

Pierwotnie nowy blok w elektrowni w Ostrołęce miał być zasilany węglem, ale projekt został zawieszony z powodu problemów finansowych i środowiskowych. Po przejęciu przez PKN Orlen jednego z inwestorów, Grupy Energa, inwestycję węglową wstrzymano i podjęto decyzję o odejściu od bloku węglowego na gazowy. Jednak dotychczas nie zakończono umowy z dotychczasowym wykonawcą i nie podjęto formalnie decyzji inwestycyjnej. Przez 2020 rok trwała w Polsce dyskusja nad sensem zmiany paliwa węglowego na mniej emisyjny gaz ziemny. Krytycy podjętej decyzji wskazywali, że oznacza to konieczność zakupu gazu z Rosji na potrzeby nowego bloku.

PKN Orlen będzie jednak sprowadzał gaz nie z kierunku wschodniego, a północnego, czyli terminalu LNG w Kłajpedzie. Jarosław Dybowski, dyrektor ds. energetyki w PKN Orlen, powiedział w grudniu 2020 roku podczas sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, że PKN Orlen i Energa planują podłączenie nowego bloku gazowego do gazociągu Polska–Litwa. – Nie planujemy podłączenia nowego bloku gazowego do Gazociągu Jamalskiego, a do GIPL (Gazociąg Polska – Litwa). Mamy już potwierdzenie od Gaz-Systemu (operatora sieci przęsłowej gazu), że jest to technicznie możliwe – powiedział dyrektor Dybowski w Sejmie. Podkreślił, że nowy blok gazowy ma mieć moc ok. 700-750 MW. Czas budowy elektrowni gazowej to 3-4 lata. Dyrektor Departamentu Nadzoru z Ministerstwa Aktywów Państwowych Marcin Izdebski, który zabierał głos po prezesach spółek zaangażowanych w projekt precyzował, że gaz dla Ostrołęki popłynie z terminalu LNG na Litwie z FSRU w Kłajpedzie, a dalej do Polski gazociągami, czyli gazociągiem Polska – Litwa.

Ostrołęka C pod napięciem w Sejmie. Gaz ma pochodzić z kierunku litewskiego, a nie wschodniego

Litwini potwierdzają

Tę informację potwierdził także litewski minister energii Dainius Kreivys na posiedzeniu komisji litewskiego parlamentu. – Według planów elektrownia w Ostrołęce będzie kupować gaz przez terminal w Kłajpedzie. To pozwoli na wykorzystanie jednej trzeciej jego możliwości – powiedział litewski minister.

Terminal LNG na Litwie działający od 2014 roku obniżył udział w rynku rosyjskiego Gazpromu na Litwie i Finlandii. Rosyjski Gazprom utracił w 2020 roku jedną trzecią udziału w fińskim rynku gazu po tym jak gaz z tego terminalu dociera także na fiński rynek. Przepustowość tego obiektu wynosi 4 mld m sześc. gazu rocznie. Gaz za pośrednictwem nowego gazociągu Polska -Litwa będzie dostarczać PGNiG, za pośrednictwem zakontraktowanych dostaw LNG do litewskiego terminalu. W grudniu PKN Orlen podpisał umowy z PGNiG na współpracę przy budowie 750-megawatowej elektrowni gazowej do końca 2024 roku. PGNiG obejmie 49 procent udziałów w projekcie. PKN Orlen wydłużył wówczas umowę z PGNiG do 2027 roku, dotyczącą dostaw gazu zimnego dla tegoż koncernu.

Reuters/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Ostrołęka C na gaz, czyli wszystko od początku


Powiązane artykuły

Fabryka engie services, zdjęcie ilustracyjne, foto: goodonepr.prowly.com

Dekarbonizacja: przemysł obniża emisje i koszty

Rosnące zapotrzebowanie na energię w przemyśle i wysokie ceny uprawnień do emisji CO₂ stawiają przed polskimi firmami pilne wyzwania dekarbonizacji....
OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Udostępnij:

Facebook X X X