PKN Orlen: Koszt budowy Elektrowni Ostrołęka C na gaz wyniesie 3,3-3,5 mld zł

21 czerwca 2021, 17:00 Alert
Elektrownia Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński
Elektrownia Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński

Koszt budowy bloku gazowego Ostrołęka C o mocy 745 MW wyniesie 3,3-3,5 mld zł, tj. połowę tego, co budowa elektrowni węglowej, poinformował ISBnews członek zarządu PKN Orlen Józef Węgrecki.

– Pierwszy prąd z budowanej Elektrowni Ostrołęka popłynie w 2024 roku. Łącznie moc bloków gazowych to będzie 745 MW – powiedział Węgrecki ISBnews w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku. Dodał, że wartość inwestycji to około połowa ceny budowy elektrowni węglowej, czyli 3,3-3,5 mld zł. – Najważniejszą wartością będzie możliwość elastycznego włączania się do ogólnopolskiej sieci energetycznej wtedy, kiedy będzie największe zapotrzebowanie na prąd – podkreślił członek zarządu PKN Orlen.

Wychwytanie CO2

PKN Orlen chciałby ponadto wdrożyć możliwość wychwytu dwutlenku węgla z instalacji, w tym w planowanym bloku gazowym w Ostrołęce – Wychwyt CO2 nie miał sensu przy cenach 5 euro za tonę, natomiast przy rosnących cenach CO2 chcemy to robić. Mamy projekt opracowywany magazynowania CO2 nie w kawernach, a w złożach – powiedział Węgrecki. Jego zdaniem, regulacje w tej kwestii mogą się pojawić do końca roku.

Dodał, że dwutlenek węgla mógłby być wykorzystywany do produkcji paliwa syntetycznego. Również w Ostrołęce, w bloku, który chcemy budować, chcemy wyłapywać CO2, do momentu opłacalności. Nie da się tego robić opłacalnie do 100%, ale mówi się o 50-70%” – dodał członek zarządu.

ISB News/Bartłomiej Sawicki

Jest zgoda UOKiK na budowę Elektrowni Ostrołęka C na gaz z pomocą nowej spółki