Jest zgoda UOKiK na budowę Elektrowni Ostrołęka C na gaz z pomocą nowej spółki

14 kwietnia 2021, 21:30 Alert

UOKiK wydał zgodę na utworzenie przez PKN Orlen, Energę oraz PGNiG wspólnej spółki, tj. CCGT Ostrołęka  z siedzibą w Ostrołęce – poinformowały spółki w komunikatach giełdowych. Ta spółka ma zająć się budową bloku gazowego w ramach projektu Elektrowni Ostrołęka C.

Elektrociepłownia gazowo-parowa w Płocku. Fot. PKN Orlen/Siemens
Elektrociepłownia gazowo-parowa w Płocku. Fot. PKN Orlen/Siemens

PKN Orlen, PGNiG oraz Energa w przekazały w komunikatach giełdowych, że 14 kwietnia 2021 roku otrzymały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta na utworzenie przez PKN Orlen, Energa oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wspólnego przedsiębiorcy, tj. CCGT Ostrołęka Sp. z o.o. z siedzibą w Ostrołęce. W raportach spółek można przeczytać, że tym samym spełnił się jeden z warunków umowy inwestycyjnej, dotyczącej kierunkowych zasad współpracy przy budowie bloku energetycznego w technologii zasilania paliwem gazowym w Elektrowni Ostrołęka „C”, która została podpisana 22 grudnia 2020 roku pomiędzy PKN Orlen, Energą oraz PGNiG.

Warto przypomnieć, że PKN Orlen, Energa i PGNiG złożyły wniosek o koncentrację w tej sprawie. Utworzenie nowego podmiotu nastąpi poprzez objęcie przez PGNiG 49 procent udziałów w kapitale zakładowym CCGT Ostrołęka, co nastąpi po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK. Potem ma być on odpowiedzialny za budowę bloku gazowego w Elektrowni Ostrołęka C. Wcześniej ten projekt zakładał wykonanie bloku węglowego, ale nastąpiła jego rewizja po przejęciu Energi przez PKN Orlen.

Bartłomiej Sawicki

LNG z Litwy napędzi Elektrownię Ostrołęka C