Klimiuk: Jest pierwsze finansowanie rozbudowy Elektrowni Ostrołęka. Nakaz budowy po aukcji rynku mocy

17 października 2018, 07:30 Energetyka

Finansowanie inwestycji jest już domknięte – powiedział Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski podczas inauguracji prac budowalnych nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka. Portal BiznesAlert.pl zapytał p.o. prezesa Energi Alicję Barbarę Klimiuk o harmonogram prac i architekturę finansowania nowego bloku w Ostrołęce.

Ówczesny Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz P.O prezesa Energi Alicja Barbara Klimiuk. podczas inauguracji prac budowlanych bloku C w Elektrowni Ostrołęka w 2018 roku. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Ówczesny Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz P.O prezesa Energi Alicja Barbara Klimiuk. podczas inauguracji prac budowlanych bloku C w Elektrowni Ostrołęka w 2018 roku. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Nakaz rozpoczęcia prac po aukcji na rynku mocy

Minister energii Krzysztof Tchórzewski po zakończeniu oficjalnych uroczystości związanych z oficjalnym rozpoczęciem prac, na pytania dziennikarzy dotyczący kiedy zapadanie formalnie NTP, czyli nakaz rozpoczęcia prac, powiedział, że spodziewa się go do końca tego roku.  – Pozytywnie oceniam decyzję dotyczącą przystąpienia do budowy, wcześniej, przed wypełnieniem wszystkich formalności. Z generalnym wykonawcą zostało uzgodnione, że rusza on z pracami, zaś wszystkie  – powiedział Tchórzewski.

Portal BiznesAlert.pl zapytał o szczegóły prowadzonych prac prezes jednego z inwestorów nowego bloku C i właściciela Elektrowni Ostrołęka, p.o. prezesa Energi Alicję Barbarę Klimiuk.

p.o. prezesa Energi Alicja Barbara Klimiuk podczas inauguracji prac budowlanych bloku C w Elektrowni Ostrołęka . Fot. BiznesAlert.pl

p.o. prezesa Energi Alicja Barbara Klimiuk podczas inauguracji prac budowlanych bloku C w Elektrowni Ostrołęka

– To, o czym możemy mówić na obecnym etapie, to tak zwane sprawy zasadnicze.  Mamy umowę inwestycyjną, współfinansowanie w oparciu o środki Energi, Enei i TFI. To na obecnym etapie powinno wystarczyć. Przy kolejnych etapach dotyczących wydania nakazu rozpoczęcia prac będziemy informować państwa opinię publiczną na bieżąco. Na obecnym etapie, zgodnie z umową została wypłacona zaliczka generalnemu wykonawcy do 4 proc. wartości kontraktu. Sprawy więc już się toczą. Natomiast co do architektury tego finansowania, Pani Minister Tchórzewski wspomniał, że jest dwóch sponsorów w postaci Energi i Enei i TFI – powiedziała prezes Energi.

Pytana czy kolejne finansowanie zależne jest od aukcji rynku mocy, jakie będą rozpisane pod koniec tego roku, powiedziała,  że to nie są sprawy od siebie zależne. – My traktujemy rynek mocy jako ważne wsparcie tej inwestycji. Natomiast uważamy, że aukcja, która jest zaplanowana na 21 grudnia, absolutnie daje miejsce Elektrowni Ostrołęka C. Widzimy, ile potrzebujemy mocy – powiedziała.

– W zakresie harmonogramu realizacji inwestycji to pierwszy etap rozwoju do czasu wydania NTP jest obwarowany zaliczką dla generalnego wykonawcy, o której informowaliśmy w komunikacie giełdowym w wysokości 4 proc. wartości inwestycji – przypomniała p.o. prezesa spółki Energa Barbara Klimiuk. Uzupełniła, że 21 grudnia odbędzie się aukcja na rynku mocy, a po niej nastąpi formalne wydanie nakazu rozpoczęcia prac. – Do czasu wydania NTP obligatoryjne jest wykonanie określonych prac, w tym również tych związanych z przygotowaniem placu budowy nowego bloku – powiedziała Klimiuk portalowi BiznesAlert.pl.

Zgodnie z założeniami, Energa i Enea sfinansują łącznie połowę z szacowanych na 6 mld zł kosztów budowy nowego bloku. Kolejny miliard złotych ma pochodzić, ze środków FIZAN Energia, zarządzanego przez TFI Energia. Co z brakującą kwotą? Redaktor portalu BiznesAlert.pl Piotr Stępiński przedstawił możliwe scenariusze.

Elektrownia Ostrołęka 

12 lipca 2018 r. w Ostrołęce podpisano kontrakt na budowę Elektrowni Ostrołęka C o mocy 1 000 MWe. Zdaniem Ministerstwa Energii, blok energetyczny w standardzie niskoemisyjnym będzie miał istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Inwestorem przy tym projekcie jest Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o., w której po 50 proc. udziałów mają Energa i Enea.

Wspólna inwestycja Grupy Energa i Grupy Enea realizowana jest na podstawie umowy inwestycyjnej, przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka. Przetarg na budowę nowego bloku węglowego wygrało konsorcjum spółek GE (GE Power sp. z o.o. i Alstom Power Systems SAS). Wartość oferty konsorcjum to 5,049 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto.

Generalny Wykonawca, GE Power, ma wybudować w trybie „pod klucz” kondensacyjny blok energetyczny o mocy elektrycznej 1 000 MWe i sprawności na poziomie 46 proc.

We wrześniu zgody na budowę bloku C elektrowni Ostrołęka wyraziły walne zgromadzenia Energi i Enei.

Stępiński: Ostrołęka za wszelką cenę?