EnergetykaGaz.Opinie

Wchodzi embargo na LPG z Rosji. Co zmieni na polskim rynku gazu płynnego?

Terminal przeładunkowy LPG. Źródło: Port Gdańsk

Od 20 grudnia 2024 roku w życie wchodzi unijne embargo na import gazu płynnego LPG z Rosji. Restrykcje te są kluczowym elementem polityki zmniejszania zależności od surowców rosyjskich. Choć polski rynek od miesięcy ogranicza udział rosyjskiego gazu w imporcie, wciąż pozostają wyzwania związane z pełnym dostosowaniem do nowych realiów.

Spadający udział rosyjskiego LPG

– Zgodnie z najnowszymi oficjalnymi danymi celnymi za październik 2024 roku, obserwujemy kontynuację odwrotu od gazu płynnego LPG z Rosji. We wrześniu udział rosyjskiego paliwa w strukturze polskiego importu wyniósł ok. 37,5 procent, w październiku zmniejszył się do 31 procent, a w listopadzie, według nieoficjalnych informacji, spadał dalej – poinformował PAP dyrektor generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) Bartosz Kwiatkowski.

Alternatywne źródła dostaw

Rosyjski LPG jest zastępowany głównie importem z innych krajów. W październiku 2024 roku największy udział w polskim imporcie miała Szwecja (29 procent), dostarczając 71 tys. ton gazu. Na trzecim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone (9,6 procent), wyprzedzając Norwegię (5,7 procent).

Według Kwiatkowskiego rosnąca rola amerykańskiego LPG może wpłynąć na relacje polsko-amerykańskie, szczególnie w kontekście zmian politycznych w Waszyngtonie.

Luka w sankcjach

Mimo embarga unijne przepisy dopuszczają import rosyjskiego LPG wykorzystywanego głównie w przemyśle chemicznym (kod celny CN29011000). W październiku 2024 roku produkty te stanowiły 14,2 procent importu LPG z Rosji do Polski. Jak podaje POGP, ich udział systematycznie rośnie, co pozwala Moskwie nadal eksportować gaz do krajów Unii Europejskiej.

Stabilizacja cen

Średnia cena LPG na polskich stacjach paliw wzrosła od października z 2,78 zł/l do około 3,15 zł/l w grudniu. Najwyższą cenę – 3,20 zł/l – odnotowano 27 listopada.

Kwiatkowski zauważa, że mimo embarga skutki dla polskiego rynku mogą być łagodniejsze, niż pierwotnie przewidywano. Sprzyjające warunki atmosferyczne, słaba koniunktura w Europie Zachodniej oraz duża dostępność LPG pozwolą utrzymać popularność tego paliwa w Polsce.

Ryzyko obchodzenia embarga

Eksperci ostrzegają, że rosyjscy producenci mogą kierować LPG do krajów trzecich, takich jak Turcja czy Indie, skąd może on trafiać do UE w przetworzonej formie. Kluczowe w tym kontekście będą transparentność procedur celnych i weryfikacja zgodności importowanego paliwa z przepisami sankcyjnymi.

Natalia Murach

Odejście od rosyjskiego LPG nie zagroziło Polsce


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Sieć Starlink. Źródło: Freepik

Starlink wraca po awarii. Ukraina znów podpięta

Starlink, sieć satelitarnej łączności internetowej, wraca po awarii, której doznała w czwartek. Powodem problemów systemu było wadliwe oprogramowanie. Starlinki zapewniają...

Udostępnij:

Facebook X X X