Ember: Polska ma najwyższe ceny hurtowe energii elektrycznej w Europie

26 października 2020, 10:30 Alert

Ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce są aktualnie najwyższe w Unii Europejskiej – informuje Ember, think tank zajmujący się klimatem. Autorzy raportu zwracają uwagę, że Polska stoi na czele tego rankingu od sześciu miesięcy.

Ceny energii elektrycznej

Z analiz Ember wynika, że w kwietniu 2020 roku Polska wyprzedziła Grecję pod względem cen hurtowych energii elektrycznej, które od tej pory pozostają najwyższe w UE. Pomiędzy kwietniem a wrześniem 2020 średnie ceny energii elektrycznej w Polsce wynosiły 46 euro/MWh, czyli prawie 50 procent więcej niż średnia dla reszty UE-27 (31 euro/MWh).

Eksperci wymienili czynniki, które odpowiadają za wysokie ceny. Są to: drogi polski węgiel, spadające ceny gazu i niski udział źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Analitycy Ember zaznaczają, że za poziom hurtowej ceny energii elektrycznej w Polsce odpowiadają źródła węglowe i zwracają uwagę, że w maju 2019 roku polski węgiel stał się droższy od importowanego, a od tamtej pory ten trend tylko się pogłębia. Z opublikowanych danych wynika, że w sierpniu 2020 roku węgiel kamienny wydobywany w Polsce był droższy o 18 euro za tonę niż importowany, podczas gdy przez cały 2017 i 2018 rok polski węgiel był średnio 24 euro na tonę tańszy od importowanego.

W analizie Ember czytamy również, że Polska ma jeden z najniższych udziałów źródeł odnawianych o zerowych kosztach krańcowych w produkcji energii w Europie – 13 procent, co oznacza, że w skali roku praktycznie żadne godziny nie zależą w Polsce od OZE o zerowych kosztach. Natomiast w wielu krajach europejskich już od ponad dekady w godzinach, w których można liczyć na sporą produkcję energii z wiatru lub słońca, ceny hurtowe spadają, bo w sytuacji, gdy można ograniczyć produkcję energii z najdroższych źródeł, ceny hurtowe są wyznaczane przez tańsze źródła.

Ember podkreśla, że wysokie ceny energii elektrycznej w Polsce mają dwa główne skutki: wzrasta jej import, a ponadto spada konkurencyjność polskiego przemysł.

CIRE.PL

EBI sfinansuje budowę czterech farm wiatrowych w Wielkopolsce