Emilewicz: Chcemy w ciągu pięciu lat poprawić jakość powietrza w Polsce

11 stycznia 2018, 06:38 Energia elektryczna
emilewicz
fot. Ministerstwo Energii

Dołożymy wszelkich starań, by w horyzoncie 5 lat znacząco poprawić jakość powietrza w polskich miastach, które należą do najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie – zadeklarowała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Emilewicz mówiła, że 5 lat to czas, by zobaczyć, czy działania antysmogowe podejmowane przez rząd, przyniosą wymierny efekt.

Kotły i termomodernizacja 

„My dołożymy wszystkich starań, aby rzeczywiście w horyzoncie 5 lat drastycznie poprawić jakość powietrza w tych miastach, które należą do najbrudniejszych miast w Europie” – zadeklarowała minister w programie „Gość Wiadomości”.
Emilewicz przypomniała, że gdy była jeszcze wiceministrem w resorcie rozwoju, udało się stworzyć regulacje prawne dotyczące jakości kotłów.Od 1 października ub.r. obowiązuje przygotowane przez ówczesne MR rozporządzenie dotyczące norm jakości dla kotłów, które ma wpłynąć na zmniejszenie emisji z palenisk domowych. Przewiduje ono, że kotły grzewcze, które zostały wyprodukowane do 1 października 2017 r., będzie można wprowadzać do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018 r. Od lipca 2018 r. w Polsce nie będzie można produkować ani instalować pieców o niższej niż piąta klasa emisyjności. W kotłach nie będzie można też instalować rusztów awaryjnych, które najczęściej służą do spalania odpadów komunalnych.
Minister dodała, że pod koniec ub.r. minister Mateusz Morawiecki zdecydował o zasileniu dodatkowymi środkami funduszu termomodernizacji, który również ma służyć walce o lepsze powietrze.Emilewicz wyjaśniła, że program ten ma być skierowany szczególnie do osób najbiedniejszych, których nie stać na docieplenie domu, bądź kupno dobrej jakości paliwa. „Chcielibyśmy, żeby w najbliższych latach można było wesprzeć tych, którzy mieszkają w nieocieplonych domach, w domach w których trzeba bardzo dużo palić. Pomóc im te domy ocieplić oraz pomóc im kupić tanie paliwo i stąd fundusz termomodernizacji został bardzo sowicie wzbogacony na ten rok przez premiera Morawieckiego” – zaznaczyła szefowa MPiT.

Normy jakości paliw?

Emilewicz zaapelowała również, żeby zwrócić uwagę, czym palimy w domowych kotłach, bo od tego zależy nasze zdrowie.Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na 50 europejskich miast najbardziej zanieczyszczonych smogiem aż 33 są z Polski. W pierwszej piątce znajdują się Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski. WHO informowała, że z powodu zanieczyszczeń powietrza w Polsce może rocznie umierać blisko 50 tys. osób.

Polska Agencja Prasowa