Szwajcarscy naukowcy chcą skraplać CO2 z ciężarówek

30 grudnia 2019, 06:00 Alert

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) opracowali koncepcję kompletnego systemu wychwytywania emisji wytwarzanych przez ciężarówki.

Wydech. Fot. Flickr
Wydech. Fot. Flickr

Szwajcarscy inżynierowie pod kierownictwem Françoisa Maréchala przekonują, że dzięki innowacyjnemu wynalazkowi można zmniejszyć ilość zanieczyszczeń wytwarzanych przez ciężarówki o 90 procent. Jest to duża nadzieja dla Europy, w której transport odpowiada za około 30 procent emisji dwutlenku węgla (CO2), z czego 72 procent pochodzi właśnie z transportu drogowego.

Naukowcy opisali system na łamach czasopisma „Frontiers in Energy Research”. Szwajcarski wynalazek wychwytuje CO2 podczas pracy ciężarówki. Zanieczyszczenie jest zamieniane w ciecz, która jest przechowywana na dachu pojazdu w dedykowanym zbiorniku. Ciekły dwutlenek węgla może być dostarczony i składowany na stacji paliw. Ciecz może być wykorzystana do produkcji np. paliw konwencjonalnych.

Gazy spalinowe wydobywające się z rury wydechowej mają być najpierw schładzane, a następnie ma być od nich oddzielana woda. CO2 jest oddzielane od innych gazów, jak azot czy tlen, za pomocą układu adsorpcji zmiennociśnieniowej. Następnie następuje proces ogrzewania. Trubosprężarki opracowane w EPFL wykorzystują ciepło z silnika ciężarówki do sprężania wychwyconego CO2 i przekształcenia go w ciecz.

System posłuży dużym pojazdom, jak ciężarówki lub autobusy, gdyż posiada w wyposażeniu duży zbiornik. Jego waga może stanowić 7 procent całkowitej ładowności ciężarówki. Obliczenia naukowców pokazują, że ciężarówka wykorzystująca 1 kg konwencjonalnego paliwa może wytworzyć około 3 kg ciekłego CO2.

Następnym krokiem inżynierów ma być opracowanie prototypu systemu do pełnych testów. Naukowcy szacują, że komercjalizacja systemu może zająć kilka lat.

Engadget.com/ScienceDaily.com/Patrycja Rapacka