Enea dementuje. Dopiero poznamy cenę sprzedaży Bogdanki państwu

11 października 2023, 16:00 Alert

W mediach pojawiła się informacja o podpisaniu 10 października umowy przedwstępnej dotyczącej ceny zbycia akcji Bogdanki na rzecz Skarbu Państwa. Spółka dementuje te pogłoski.

Korytarz kopalni. Fot. Bogdanka
Korytarz kopalni. Fot. Bogdanka

Trwa proces zbycia akcji LW Bogdanka przez spółkę na rzecz Skarbu Państwa. MAP podał, że dnia 10 października podpisano umowę przedwstępną co sugerowałoby ustalenie konkretnej ceny akcji. Spółka dementuje, mówiąc, że podpisano porozumienie o współpracy czyli dokument potwierdzający intencje nabycia przez Skarb Państwa wzmiankowanych aktywów.

– Enea S.A., jako wicelider produkcji energii elektrycznej w Polsce oraz wieloletni uczestnik rynku kapitałowego, przywiązuje należytą wagę do obowiązków informacyjnych ciążących na uczestnikach rynku – pisze Enea w swoim oświadczeniu.

Negocjacje w sprawie ceny zbycia akcji trwają. LW Bogdanka dostarcza węgiel kamienny a jej nabycie  jest powiązane z planem dekarbonizacji przemysłu oraz tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

W sierpniu tego roku Skarb Państwa złożył ofertę odkupu od Enei akcji spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” po 45 zł za akcję, czyli za ponad 988 mln zł. Jak wtedy podano, zapłata miałaby zostać uregulowana w obligacjach skarbowych przekazanych za pośrednictwem Funduszu Reprywatyzacji – podawała Polska Agencja Prasowa (PAP).

https://x.com/Grupa_Enea/status/1712075378754302366?s=20

PAP / Enea / Marcin Karwowski

Bogdanka sprzedała w tym roku węgiel za prawie miliard złotych