Enea przedstawiła wyniki za 2023 rok i świętuje rekordowy przychód

18 kwietnia 2024, 13:15 Alert

Grupa Enea przedstawiła wyniki za 2023 rok. Przychód spółki wyniósł około 50 miliardów złotych. Spółka wyprodukowała około 7 milionów ton węgla handlowego. Również LWBogdanka poinformowała o rekordowych wynikach.

Logo Enei. Fot. BiznesAlert.pl
Logo Enei. Fot. BiznesAlert.pl

W trakcie konferencji wynikowej Enea omówiła wyniki za 2023 roku. Przychód spółki wyniósł 48,2 miliarda złotych, wzrastając o 18,1 miliarda w ujęciu rok do roku. EBITDA wzrosła o 4,1 miliarda złotych w stosunku do 2022 roku, wynosząc 6,3 miliarda złotych. Dług netto do EBITDA spadł o 0,88 wynosząc 0,85. Enea wytworzyła 21,3 TWh, spadają o 4,9 TWh, z czego 2,3 pochodziło z OZE (wzrost o 17 procent rok do roku). Spółka wyprodukowała 7,1 milionów ton węgla handlowego, czyli 1,3 miliona tony mniej niż w 2022 roku.

– Grupa Enei uczestniczy i będzie uczestniczyć w transformacji sektora. Stawiamy na dywersyfikacje źródeł wytwarzania, jest to dla nas niezwykle ważne, na przykład rozbudowa własnego parku wytwórczego OZE czy rozwój sieci energetycznych – powiedział Grzegorz Kinelski, prezes Enei.

– Kierunek jest tylko jeden, zielona zmiana Enei – dodał.

Spółka poinformowała, że pod koniec 2023 roku miała zainstalowanych ponad 500 MW w OZE. Zwiększając moc z zielonych źródeł o 53 MW.

Wyniki LWBogdanka przedstawił Artur Wasilewski, zastępca prezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Przychód ze sprzedaży wzrósł o 61 procent w odniesieniu do ubiegłego roku i wyniosła 3939,3 milionów złotych. EBITDA osiągnęła poziom 1345,2 milionów złotych, zaś zysk ze sprzedaży 896,5 milionów złotych. Zysk netto Bogdanki wzrósł  o 291 procent w ujęciu rok do roku osiągając poziom 687,1 milionów złotych.

– Jeżeli spojrzymy na czwarty kwartał to dowiemy się, że Bogdanka uporała się z problemami i odbudowała swoje moce produkcyjne. Jest gotowa na realizację celów strategicznych czyli produkcję węgla na poziomie roku wyższym niż dziewięć milionów ton – powiedział Artur Wasilewski, zastępca prezesa Bogdanki ds. ekonomiczno-finansowych.

– Wyniki finansowe Bogdanki są najwyższe w historii – dodał.

Spółka poinformowała również o swoich planach. W 2023 roku zrealizowała i zakończyła wszystkie umowy sprzedaży gazu do klientów biznesowych. Wiceprezes Bartosz Krysta, powiedział, że spółka rozważa powrót do tej działalności.

Enea / Marcin Karwowski

Onichimowski: Operator będzie redukował OZE, ale ma dużo pomysłów (ROZMOWA)