Rosja blokuje ucieczkę Zachodu z jej energetyki

9 sierpnia 2022, 06:30 Alert

Dekret Władimira Putina miał uniemożliwić sprzedaż udziałów firm zachodnich w sektorze energetycznym i paliwowym Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. Kremlin.ru
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. Kremlin.ru

Dekret Putina zakazuje zachodnim inwestorom sprzedaży udziałów w sektorze energetycznym i paliwowym Rosji do 31 grudnia 2022 roku. Uniemożliwia sprzedaż aktywów w Rosji firmie włoskiej Enel na rzecz Łukoila i Gazprombanku. Podobny los miał spotkać fińskie Fortum, które w lipcu szukało kupca na aktywa wytwórcze w Rosji: ciepłownie Fortum oraz Unipro należącego do niemieckiego Unipera, w którym Finowie posiadają 73,4 procent akcji.

Kommiersant ustalił, że lista firm z zakazem sprzedaży udziałów ma zostać dopiero przedstawiona. Dopiero specjalne pozwolenie prezydenta pozwoli pozbyć się ich w sposób zgodny z prawem rosyjskim. Jeżeli firmy zachodnie mają zostać w Rosji, będą miały coraz większe problemy z serwisowaniem sprzętu odciętego od pomocy technicznej przez sankcje za atak Rosjan na Ukrainie.

Niemiecki Siemens doświadczony problemami z turbiną Nord Stream 1 zamierza opuścić Rosję do końca września 2022 roku. Dekret Putina może mu to utrudnić. Rosjanie zablokowali także wyjście firm japońskich Mitsui i Mitsubishi z projektu Sachalin 2, z którego wycofał się Shell a jego udziały zostały znacjonalizowane przez Kreml.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Uniwersytet Yale: Gospodarka Rosji została sparaliżowana przez sankcje