Energa rozważa inwestycję w projekt Ostrołęka

11 maja 2016, 12:30 Alert

(Polska Agencja Prasowa)

Energa liczy na zwrot inwestycji w PGG w ciągu kilku lat. W nowej strategii grupy, która ma być gotowa po wakacjach, zapisane będą prawdopodobnie m.in. inwestycja w budowę bloku w Ostrołęce i akwizycje – poinformowali w środę przedstawiciele Energi.

„Prace nad strategią zmierzają ku końcowi, ale nie chcielibyśmy, by w krótkim czasie była zmieniana. Chcemy poczekać na ostateczne ustawy (o OZE i odległościową – przyp. PAP) i program bezpieczeństwa energetycznego kraju. Strategię chcemy przedstawić po wakacjach” – powiedział prezes Dariusz Kaśków.

„Wstępnie w strategii uwzględniliśmy inwestycję w PGG, rozpatrujemy sprawę projektu Ostrołęka C, zastanawiamy się nad akwizycjami” – dodał.

Wiceprezes Energi Mariusz Rędaszka poinformował, że inwestycja grupy w Polską Grupę Górniczą powinna się zwrócić w ciągu kilku lat.

„Spółka PGG ma być rentowna wkrótce, kiedy nastąpi zwrot z inwestycji, to kwestia uwzględniona w planie. To jest kilka lat. Ale nie inwestujemy, by przez kilka lat być inwestorem i szukać kogoś kto odkupi. (…) Patrzymy na to jak na inwestycję długoterminową, która ma przynieść określoną stopę zwrotu w perspektywie kilku lat” – powiedział Rędaszka.

Pytany, czy inwestycja w PGG wpłynie na umowy na dostawy węgla z Bogdanką, odpowiedział: „Inwestycja w PGG to jedna kwestia, a działalność wytwórcza to druga. Będziemy szukać optymalnego miksu, który pozwoli generować odpowiednią rentowność. Jeśli będzie się bardziej opłacać brać węgiel z PGG, to z PGG, jeśli bardziej z Bogdanki, to z Bogdanki”

„PGG ma zarobić na siebie i dać nam zwrot z inwestycji przez swoje działania. Będziemy się przyglądać, jakie będziemy mogli uzyskać korzyści. Mówimy o możliwości hedgowania się w zakresie dostępu do węgla i uzyskiwania odpowiedniej ceny” – dodał.

Wiceprezes poinformował, że spółka przygląda się aktywom EDF, ale żadne decyzje nie zapadły.
„Nie ma ostatecznej decyzji czy i jak mielibyśmy się zaangażować. Są też inne możliwości na rynku” – powiedział Rędaszka dziennikarzom.

Powtórzył, że spółka prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania partnerów dla projektu budowy bloku w Ostrołęce.

„Rozmawiamy z kilkoma potencjalnymi partnerami, rozważamy różne scenariusze. Naszą rolą jest przygotowanie projektu, by był jak najbardziej atrakcyjny” – powiedział wiceprezes.

Pytany o przewidywany udział Energi w projekcie, odpowiedział: „To będzie udział adekwatny do naszych możliwości. Zależeć będzie od tego, jak będzie wyglądał projekt. Różne opcje są możliwe”.

Energa chce też z partnerami realizować projekt progu na Wiśle.

„Chcemy w ten projekt zaangażować innych inwestorów, bo część energetyczna to jedna trzecia nakładów. Jeśli przewidujemy nakłady na poziomie 3-3,5 mld zł, to nasza część dotyczyłaby 1 mld zł. Chcielibyśmy, by pozostałą część pokryli partnerzy, bo ta inwestycja to nie tylko sprawa energetyki, ale m.in. zabezpieczenia przeciwpowodziowego, spraw związanych z ochroną środowiska.