Komisja Europejska potwierdziła korzystny sposób przydziału bezpłatnych uprawnień ETS dla sektora ciepłowniczego

4 kwietnia 2024, 13:30 Alert

Komisarz ds. Klimatu potwierdził korzystny sposób przydziału bezpłatnych uprawnień ETS dla sektora ciepłowniczego. To świetna wiadomość dla wielu samorządów i portalu Nowoczesne Ciepłownictwo. Jest to kluczowa szansa na zieloną transformację sektora, co przyniesie czystsze powietrze oraz niższe rachunki dla Polek i Polaków – napisał na platformie X Jerzy Buzek, europoseł.

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Komisja Europejska pod przewodnictwem Komisarza ds. Klimatu Wopke Hoekstra ogłosiła dziś warunki dodatkowego przydziału uprawnień w ramach Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (ETS) dla operatorów objętych podinstalacjami sieci ciepłowniczych – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Zgodnie z artykułem 10b ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE, operatorzy mający podinstalacje sieci ciepłowniczej mogą otrzymać warunkowy dodatkowy przydział bezpłatnych uprawnień w wysokości 30% poziomu referencyjnego, co łącznie stanowi 60% poziomu referencyjnego, na okres od 2026 r. do 2030 r. Ta decyzja ma na celu zwiększenie wsparcia dla działań prowadzących do redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorze ciepłowniczym.

W kontekście realizacji celów neutralności klimatycznej do 2050 roku Komisja zaznacza, że każda inwestycja planowana na pięcioletnie okresy musi być szczegółowo opisana w planie neutralności klimatycznej. Inwestycje dokonane przed ustanowieniem tego planu mogą zostać uwzględnione, pod warunkiem że finansowane środki przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych poza okresem odniesienia (2019–2023).

Warto zauważyć, że dla instalacji objętych ETS ważne jest, aby do 1 maja 2024 r. ustanowić plan i złożyć wniosek o przydział bezpłatnych uprawnień do 30 maja 2024 r. Operatorzy mogą wnioskować o pozostanie w ETS do końca obecnego i kolejnego pięcioletniego okresu przydziału, pod warunkiem, że dokonują zmian w swoich procesach produkcyjnych w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Działania stanowią istotny krok w kierunku osiągnięcia celów klimatycznych UE, zachęcając do inwestycji w technologie niskoemisyjne i wspierając transformację sektora energetycznego w bardziej zrównoważony sposób.

Komisja Europejska / X: @JerzyBuzek / Mateusz Gibała

Jakóbik: Dyrektywa budynkowa to nie zakaz gazu w domach od jutra