Nordycki Bank Inwestycyjny udzielił pożyczki spółce Norled na elektryczne promy

8 kwietnia 2024, 10:15 Alert

Nordycki Bank Inwestycyjny (NIB) udzielił spółce Norled pożyczki w wysokości 500 milionów koron norweskich (co odpowiada około 43,4 milionom euro). Ta pożyczka ma służyć finansowaniu rozbudowy floty promów o niskiej emisji. To pierwsza pożyczka udzielona przez NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.

Statek badający dno morskie na potrzeby Harmony Link. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Statek badający dno morskie na potrzeby Harmony Link. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

NIB ogłosił, że pożyczka o okresie spłaty 7 lat ma na celu wspieranie inwestycji operatora promów i ekspresowych łodzi Norled AS. Środki te mają być przeznaczone na zakup statków o zerowej i niskiej emisji oraz na budowę niezbędnej infrastruktury lądowej dla eksploatacji promów elektrycznych.

Program InvestEU wspiera tę pożyczkę jako część ramowej operacji NIB o nazwie „Ekologiczna mobilność i transport”, zatwierdzonej przez Komitet Inwestycyjny. Realizacja programu ma miejsce w Norwegii w latach 2024–2030.

– Norwegia w szybkim tempie elektryzuje swoją sieć transportową, dążąc do ograniczenia o 50 procent norweskich emisji w branży transportowej do 2030 roku – podkreśla NIB w komunikacie uzasadniającym pożyczkę.

Norled jest wiodącym graczem w wprowadzaniu do eksploatacji promów elektrycznych o bliskim zasięgu oraz w pionierskim wykorzystaniu nowych paliw, takich jak wodór. Firma ta, będąca jednym z największych norweskich operatorów promów i łodzi ekspresowych, obsługuje 50 tras wzdłuż norweskiego wybrzeża, zarządzając flotą 41 promów i 34 łodzi ekspresowych, które kursują głównie w fiordach oraz zapewniając połączenia w różnych regionach kraju. Zatrudnia około 1200 pracowników i ma swoje siedziby w Stavanger, Bergen i Oslo.

Program InvestEU stanowi kluczowe źródło długoterminowego finansowania dla Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii wspierając cele dekarbonizacji i innowacji poprzez wykorzystanie funduszy publicznych i prywatnych. Nordic Investment Bank z siedzibą w Helsinkach oraz Nordic Investment Bank własność ośmiu krajów członkowskich skupiają się na finansowaniu projektów poprawiających produktywność i korzystnych dla środowiska, szczególnie w regionie nordyckim i bałtyckim. Ich działania obejmują wsparcie dla zrównoważonego wzrostu, innowacji technologicznych, walki ze zmianami klimatycznymi oraz ochrony środowiska morskiego.

Nordycki Bank Inwestycyjny / Mateusz Gibała

Nowa pożyczka Northvoltu sfinansuje recykling baterii