Alert

Energetyka może pracować nad polską Teslą. Jest zgoda UOKiK

Prezes UOKiK wydał zgodę na utworzenie przez cztery największe polskie spółki energetyczne wspólnego podmiotu, który ma przyczynić się do rozwoju branży pojazdów elektrycznych w Polsce, poinformował w czwartek Urząd. Wniosek w sprawie powołania spółki ElectroMobility Poland wpłynął do UOKiK 9 września. Uczestnicy koncentracji to cztery grupy energetyczne: Enea, Energa, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron Polska Energia.

Celem spółki ma być stworzenie podstaw ekonomiczno-organizacyjnych, technologicznych, naukowych do kreacji i rozwoju elektromobilności w Polsce. Działalność spółki ma stymulować rozwój rynku pojazdów elektrycznych i rynków powiązanych, umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie na rynku unijnym i światowym, co powinno przynieść korzyści ekonomiczne, społeczne i ekologiczne dla gospodarki kraju, podnosząc konkurencyjność krajowych przedsiębiorców. (W pierwotnym wniosku złożonym do UOKiK przez spółki PGE, Tauron, Energa i Enea, celem ElectroMobility Poland miała być budowa prototypu i uruchomienie masowej produkcji samochodów elektrycznych).

Według Urzędu przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji, gdyż zakres działalności uczestników koncentracji i wspólnego podmiotu nie pokrywa się.

– Dlatego nie istnieje zagrożenie, że siła przedsiębiorstw energetycznych zostanie przeniesiona na rynki, na których będzie obecny ElectroMobility Poland – podał UOKiK w komunikacie.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Rozwój elektromobilności to jeden z celów resortu energii. Przyjęty niedawno Plan Rozwoju Elektromobilności zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Zaproponowane rozwiązania mają z jednej strony poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń generowanych przez transport. Ponadto chodzi o przyczynianie się do wzrostu gospodarczego Polski. Plan uwzględnia też elektryfikację transportu publicznego, jako jednego z przedsięwzięć, które mają zasadnicze znaczenie dla wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki.

Polska Agencja Prasowa/UOKiK


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...

Premier zabiega w Brukseli o finansowanie Tarczy Wschód

Premier Donald Tusk oznajmił w środę w Parlamencie Europejskim, że będzie namawiał państwa członkowskie do wspólnego finansowania obrony granic Unii...
dolar pieniądze

Wygrana Trumpa oznacza umocnienie dolara

Potwierdzenie wygranej Donalda Trumpa oznacza umocnienie dolara do 4,4-4,45 i wzrost rentowności obligacji w USA i Polsce – oceniają ekonomiści...

Udostępnij:

Facebook X X X