Przedsiębiorstwa energetyczne nie będą musiały sprzedawać energii na giełdzie. Rząd planuje zdjąć obligo i przeprowadzić nowelizację prawa energetycznego.
Zmiany w prawie energetycznym
Rząd zajmie się nowelizacją ustawy o prawie energetycznym, a także ustawy o odnawialnych źródłach energii. Autorem regulacji jest ministerstwo klimatu i środowiska. Zmiany zostały zapowiedziane po porządku obrad Rady Ministrów, a projekt opublikowany i przekazany do konsultacji w styczniu zeszłego roku.
Zgodnie z proponowanymi zmianami z prawa miałby zniknąć przepis obligo. To artykuł, który zobowiązuje przedsiębiorstwa energetyczne do sprzedaży wytworzonej energii na giełdach towarowych. Obligo zostało zwiększone jesienią 2018 roku z 30 do 100 procent. Ten ruch miał być zwrotem ku odbiorcom energii i zapobiegać nagłym wzrostom cen energii na rynkach hurtowych. Obligo ma zostać zlikwidowane, bo cena giełdowa wyznaczana jest jako najwyższa i krańcowa. – Tworzy to potencjał do sprzedaży energii elektrycznej po indywidualnych cenach niższych niż cena krańcowa, na przykład w ramach realizacji długoterminowych strategii rynkowych – podano w komunikacie.
Przepisy te miały też znacząco ograniczać swobodę funkcjonowania podmiotów na rynku energetycznym.
Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska
URE skontroluje sprzedawców energii z obowiązku obliga giełdowego