Polska energetyka nie jest gotowa na zmiany (RELACJA)

7 listopada 2017, 17:45 Atom

Polska energetykę czeka transformacja. To nieuniknione. Trzeba się do niej przygotować i stworzyć odpowiednią strategię – podkreślali uczestnicy zorganizowanej na Politechnice Warszawskiej uczestnicy debaty ,,Polski Mix Energetyczny”. Partnerem medialnym wydarzenia był BiznesAlert.pl

fot. BiznesAlert.pl

Nadszedł czas decyzji

– Możemy zaobserwować, że w ciągu pięciu lat zmiany w energetyce zachodzą znacznie szybciej niż w ostatnich 30 latach – dr Joanna Maćkowiak Pandera, prezes Forum Energii.

Jej zdaniem to stawia przed energetyką nowe wyzwanie. W tym kontekście według dr Maćkowiak-Pandery coraz bardziej istotną rolę będą odgrywały nowe trendy w energetyce, takie jak np. digitalizacja. Zaznaczyła przy tym, że Polska ,,zawiesiła się w dyskusji na temat przyszłości energetyki, jaką strategię należy zbudować i przyjąć”

Według prezes Forum Energii nadszedł czas aby decydenci podjęli racjonalne decyzje dotyczące przyszłości polskiej energetyki, które będą uwzględniały zachodzące zmiany na świecie. Dr Maćkowiak-Pandera apelowała również o to aby nie mieszać polityki energetycznej z polityką społeczną.

Transformacja jest nieunikniona

Według zastępcy dyrektora departamentu energii PGE Michała Smyka transformacja energetyki będzie następowała, ponieważ jest to nieunikniony proces. W tym kontekście wskazywał na obserwowaną ewolucję techniczną, technologiczną oraz regulacyjną w sektorze energetycznym, które wpłyną na kształt zmian. – Pewien trend dekarbonizacyjny istnieje. Jeżeli chodzi o spadek kosztów technologii, to jest to widoczne. Podobnie jeżeli chodzi o zmianę modelu rynku – mówił Smyk. Jego zdaniem na kształt sektora energetycznego będzie miał wpływ także rynek mocy. Według przedstawiciela PGE rynek mocy powoduje że inwestorzy będą decydowały się na te technologie które będą korzystne z punktu widzenia całego cyklu życia inwestycji.

Bezpieczeństwo energetyczne budowane oddolnie

Z kolei zdaniem dr Andrzeja Kassenberga z Instytutu na rzecz Ekorozwoju w kontekście przyszłości sektora energetycznego należy myśleć o tym jak budować bezpieczeństwo energetyczne. W tym kontekście stwierdził, że nie należy tego robić „od góry”. Jego zdaniem powinno być tworzone oddolnie na zasadzie pomocniczości, czyli ,,to czego nie rozwiążemy lokalnie trzeba przenieść na poziom wyżej, aż do poziomu Unii Europejskiej”.

Jak zaznaczył, energetyka rozproszona jest szansą na wykorzystanie nowoczesnych technologii. – Klastry energetyczne to interesujący kierunek myślenia – mówił. Według eksperta zaostrzający się kurs polityki klimatycznej Unii Europejskiej i stawianie na dekarbonizację jest nieuniknione. – Procesy które się dzieją powinniśmy wykorzystać dla nas – przekonywał dr Kassenberg.

– Celem polityki klimatycznej jest zapobiegnięcie zmianom klimatycznym. Można to ignorować ale od tego nie uciekniemy. Wyzwania, które przed nami stoją są duże i ambitne. Wszyscy powinniśmy być zdeterminowani do tego aby wspólnie dążyć do przeciwdziałania skutkom zmian klimatu. Często politykę energetyczną traktujemy wybiórczo a nie wizjonerko, czyli temu co ma służy – mówił Roman Targosz, dyrektor ds. projektów energetycznych, Europejski Instytut Miedzi.

Morze Bałtyckie i offshore

W tym kontekście wskazywał, że bardzo istotne znaczenie będzie miała efektywność energetyczna, oszczędność zużycia energii i rozwój OZE. – Nie można zbudować miksu energetycznego bez odnawialnych źródeł – przekonywał Targosz. Jego zdaniem kluczową rolę w tym kontekście może odegrać morska energetyka wiatrowa.

– Offshore charakteryzuje się stabilnością na poziomie 50 proc. Długofalowe koszty funkcjonowania takich siłowni są na poziomie 400 zł. Jeżeli osiągniemy efekt skali i zostaną zrealizowane projekty połączeń transgranicznych to spadną koszty podłączenia, które stanowią czasem 25 proc. – mówił.

Według przedstawiciela Europejskiego Instytutu Miedzi w oparciu o offshore można budować przyszłość polskiej energetyki. – Morze Bałtyckie jest jedną z najlepszych lokalizacji aby postawić na offshore. Warto wykorzystać ten potencjał – przekonywał ekspert zaznaczając, że w przypadku lądowej energetyki wiatrowej obecne rozwiązania prawne ,,zadały cios w jej rozwój”.