Bałtyk, kluczem do bezpieczeństwa energetycznego Polski

10 września 2024, 15:15 Alert

Morze Bałtyckie stało się miejscem, które jest Polską bramą niezależności energetycznej – tą drogą sprowadzamy do naszego kraju ropę, węgiel, gaz ziemny a w nieodległej perspektywie za sprawą morskich farm wiatrowych – również energie elektryczną. Jak zabezpieczyć polskie interesy na Morzu Bałtyckim? O tym rozmawiali paneliści podczas konferencji „Bezpieczeństwo Energetyczne – Filary i perspektywa rozwoju”. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Konferencja „Bezpieczeństwo Energetyczne – Filary i perspektywa rozwoju". Od lewej: redaktor Mariusz Marszałkowski, profesor Mariusz Ruszel, Zuzanna Nowak, profesor Piotr Mickiewicz, kmdr por dr hab. Rafał Miętkiewicz. Źródło: Instytut Polityki Energetycznej

W dyskusji wzięli udział prof. Mariusz Ruszel, prof. Piotr Mickiewicz, Kmdr por dr hab. Rafał Miętkiewicz, dr Honorata Nyga-Łukaszewska oraz Zuzanna Nowak.
W ramach dyskusji uczestnicy podkreślali wagę Morza Bałtyckiego dla bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju gospodarczego Polski. Podkreślono istotną rolę akwenu w procesie dywersyfikacji i odchodzenia od rosyjskich surowców energetycznych. Bałtyk jest też morzem o dużej intensywności transportu towarowego i obszarem intensywnego rozwoju infrastruktury krytycznej m.in. terminali LNG oraz Morskich Farm Wiatrowych.

Według raportu „Czy morze pomoże – Bałtyk a bezpieczeństwo energetyczne Polski” przygotowanego przez Instytut Polityki Energetycznej oraz Instytut Opportunity, obecnie ponad 48 procent surowców energetycznych konsumowanych w Polsce importowana jest za pośrednictwem Morza Bałtyckiego. Zależność energetyczna od Bałtyku ma wzrosnąć do 61 procent w 2040 roku.

Kmdr Miętkiewicz zwrócił uwagę podczas dyskusji, że najskuteczniejszym sposobem ochrony morskiej infrastruktury krytycznej jest uschematyzowane podejście strategiczne, które cechować ma się działaniem proaktywnym, a nie reakcyjnym jak dotychczas. Profesor Mickiewicz dodał, że sytuację związaną z bezpieczeństwem obszaru bałtyckiego zmienia się również w wyniku rozwoju technologicznego m.in. systemów bezzałogowych.

Prof. Mariusz Ruszel zwrócił uwagę na istotną rolę kontraktów LNG i zmian w sposobie ich kontraktowania w ostatnich latach na kwestie bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale również jego pozycję międzynarodową w relacjach z sąsiadami.

Zuzanna Nowak podkreślała istotną rolę wzmocnienia współpracy regionalnej i stworzenie strategii dla Bałtyku – tak o charakterze krajowym jak i wspólnotowym. Dr Honorata Nyga-Łukaszewska podkreśliła rosnącą rolę USA w kontekście zapewnienia polskiego bezpieczeństwa energetycznego oraz pozytywny aspekt tych relacji na łagodzenie napięcia w rejonie Bałtyku.

Konferencja „Bezpieczeństwo Energetyczne – Filary i perspektywa rozwoju” odbyła się po raz 9. w Politechnice Rzeszowskiej. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

Mariusz Marszałkowski

Rosja gra z NATO w tchórza na Bałtyku