Equinor jest zainteresowany udziałem w drugiej rundzie koncesyjnej offshore w Polsce

30 września 2021, 13:00 Alert
OZE energetyka wiatrowa

– Equinor jest zainteresowany uczestnictwem w drugiej rundzie przyznawania pozwoleń na sztuczne wyspy pod budowę morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku samodzielnie lub z partnerem – poinformował prezes Equinor Polska Michał Kołodziejczyk w rozmowie z ISBnews.

– Equinor jest jak najbardziej zainteresowany uczestnictwem w drugiej rundzie. Byliśmy pierwszą firmą, która weszła w polski offshore w 2018 r. i cieszymy się, że od tego czasu ten rynek w Polsce zaczął się rozwijać. Oczywiście, naturalnym przedłużeniem naszego pipeline’u projektowego jest nasze zapatrywanie na drugą rundę alokacyjną, gdzie mamy nadzieję pozyskać pozwolenia – powiedział Kołodziejczyk w rozmowie z ISBnews w kuluarach Kongresu Energetycznego we Wrocławiu.

Equinor rozważa samodzielne uczestnictwo w drugiej rundzie koncesyjnej, natomiast nie wyklucza podejścia do postępowania z partnerem. – Dalej czekamy na ostateczny kształt rozporządzenia odnośnie kryteriów, które – mamy nadzieję – spowoduje, że deweloperzy będą wiedzieli, według jakich kryteriów będą oceniani, nie będą to kryteria dyskryminujące inwestorów zagranicznych i pozwolą na uruchomienie drugiej fazy offshore w Polsce w dobrym terminie, aby wyrobić się na aukcje w 2025 roku – dodał prezes.

Jego zdaniem, należy wziąć pod uwagę, że najlepiej rozwijającym się w Europie rynkiem offshore jest rynek brytyjski i firmy, które zdobyły doświadczenie na tym rynku nie powinny być wykluczane.

ISBnews/Jędrzej Stachura

Equinor zwiększy wydobycie gazu na szelfie norweskim w odpowiedzi na rekordowe ceny w Europie