AlertEnergetykaOZE

Equinor liczy na rozwój współpracy przy offshore w Polsce

Fot. Pixabay.

Equinor skorzystał ze swojego prawa opcji do nabycia 50 procent udziałów w projekcie budowy farmy wiatrowej Bałtyk I od firmy Polenergia. Dzięki temu Equinor posiada teraz udziały we wszystkich trzech projektach budowy farm wiatrowych Bałtyk (MFW Bałtyk III, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk I).

„Nabycie udziałów w projekcie Bałtyk I umacnia naszą obecność w regionie Morza Bałtyckiego. Dzięki uczestnictwu we wszystkich trzech projektach — Bałtyk I, II oraz III — mamy możliwość rozwoju i tworzenia wartości w tym ważnym dla nas regionie energetycznym” — mówi Jens Økland, Senior Vice President Business Development in New Energy Solutions w Equinor.
Pozwolenie na lokalizację projektu Bałtyk I umożliwia budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1560 MW. Equinor będzie pełnić rolę menedżera w fazie rozwoju, a także potencjalnej fazy budowy i eksploatacji.

W 2018 roku Equinor nabył 50 procent udziałów w projektach budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, które mają zapewniać moc 1440 MW wystarczającą potencjalnie do zasilenia ponad dwóch milionów polskich gospodarstw domowych. Później, w tym samym roku, Equinor skorzystał z prawa opcji do nabycia 50 procent udziałów w projekcie Bałtyk I.
Farmy wiatrowe znajdują się na Morzu Bałtyckim w odległości około 80 kilometrów od portu w Łebie, w miejscu, gdzie głębokość wody wynosi 25–35 metrów.

„Polska jest ważnym rynkiem dla Equinor i cieszymy się, że kontynuujemy partnerstwo z Polenergią, która jest doświadczoną firmą energetyczną o dogłębnej znajomości polskiego rynku energetycznego” — mówi Økland.

Obie firmy utworzyły spółkę 50/50 typu joint venture i współpracują na rzecz rozpoczęcia budowy projektów Bałtyk.

Equinor wyraża zadowolenie z ostatnich postępów w kwestii stworzenia ram prawnych dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jasno określone cele dla tego sektora, pewne i przewidywalne ramy, przewidujące odpowiednie zachęty inwestycyjne, oraz usprawnienie procesu wydawania pozwoleń będą stanowić kluczowe czynniki powodzenia rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i wykorzystania potencjału polskiego łańcucha dostaw.

Equinor

Czekając na ustawę offshore (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X