Equinor liczy na rozwój współpracy przy offshore w Polsce

10 grudnia 2019, 06:30 Alert

Equinor skorzystał ze swojego prawa opcji do nabycia 50 procent udziałów w projekcie budowy farmy wiatrowej Bałtyk I od firmy Polenergia. Dzięki temu Equinor posiada teraz udziały we wszystkich trzech projektach budowy farm wiatrowych Bałtyk (MFW Bałtyk III, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk I).

„Nabycie udziałów w projekcie Bałtyk I umacnia naszą obecność w regionie Morza Bałtyckiego. Dzięki uczestnictwu we wszystkich trzech projektach — Bałtyk I, II oraz III — mamy możliwość rozwoju i tworzenia wartości w tym ważnym dla nas regionie energetycznym” — mówi Jens Økland, Senior Vice President Business Development in New Energy Solutions w Equinor.
Pozwolenie na lokalizację projektu Bałtyk I umożliwia budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1560 MW. Equinor będzie pełnić rolę menedżera w fazie rozwoju, a także potencjalnej fazy budowy i eksploatacji.

W 2018 roku Equinor nabył 50 procent udziałów w projektach budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, które mają zapewniać moc 1440 MW wystarczającą potencjalnie do zasilenia ponad dwóch milionów polskich gospodarstw domowych. Później, w tym samym roku, Equinor skorzystał z prawa opcji do nabycia 50 procent udziałów w projekcie Bałtyk I.
Farmy wiatrowe znajdują się na Morzu Bałtyckim w odległości około 80 kilometrów od portu w Łebie, w miejscu, gdzie głębokość wody wynosi 25–35 metrów.

„Polska jest ważnym rynkiem dla Equinor i cieszymy się, że kontynuujemy partnerstwo z Polenergią, która jest doświadczoną firmą energetyczną o dogłębnej znajomości polskiego rynku energetycznego” — mówi Økland.

Obie firmy utworzyły spółkę 50/50 typu joint venture i współpracują na rzecz rozpoczęcia budowy projektów Bałtyk.

Equinor wyraża zadowolenie z ostatnich postępów w kwestii stworzenia ram prawnych dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jasno określone cele dla tego sektora, pewne i przewidywalne ramy, przewidujące odpowiednie zachęty inwestycyjne, oraz usprawnienie procesu wydawania pozwoleń będą stanowić kluczowe czynniki powodzenia rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i wykorzystania potencjału polskiego łańcucha dostaw.

Equinor

Czekając na ustawę offshore (ANALIZA)