Equinor wstrzymuje nowe wydobycie ropy i gazu w USA

25 marca 2020, 17:15 Alert
Gaz łupkowy Marcellus Shale
Odwiert na złożu gazu łupkowego w USA. Fot.: Wikipedia

Norweski koncern energetyczny Equinor zawiesił już program wykupu akcji w wysokości pięciu miliardów dolarów. To jednak nie koniec konsekwencji koronawirusa. Norwegowie, mający udziały w koncesjach wydobywczych w USA, zawieszają także program odwiertów.

Miliardy dolarów na koncesje

W ostatnich latach Equinor zainwestował miliardy dolarów w koncesje wydobycia ropy i gazu w USA. Koncern zapowiedział, że obniży nakłady inwestycyjne do około 8,5 mld dolarów w 2020 roku. Pierwotny cel zakładał 10–11 mld dolarów.

Equinor podkreślił w planie środków zaradczych, że ograniczenie planów wiertniczych pozwoli utrzymać przepływ środków pieniężnych planowany w 2020 roku przy obecnej cenie ropy naftowej sięgającej średnio 25 dol. za baryłkę.

– Podejmujemy działania w celu dalszego wzmocnienia koncernu w obecnej sytuacji – powiedział dyrektor generalny Eldar Saetre. Equinor utrzymuje dywidendę w wysokości 0,27 dolarów na akcję w czwartym kwartale 2019 roku. Decyzje dotyczące wypłaty w kolejnych kwartach będą jednak podejmowane w zależności od sytuacji.

Reuters/Bartłomiej Sawicki

Sieczin: Porozumienie naftowe otworzyło rynki dla Ameryki