Equinor znany z offshore bierze na celownik farmy fotowoltaiczne w Polsce

5 maja 2021, 18:15 Alert
oze solar fotowoltaika energetyka słoneczna
Panele fotowoltaiczne. Fot. Pixabay

Norweski Equinor kupił spółkę Wento wraz z portfelem projektów fotowoltaicznych w Polsce o mocy 1,6 gigawata. Norwegowie są już obecni w polskim sektorze morskich farm wiatrowych.

Equinor sfinalizował umowę z funduszem private equity Enterprise Investors w sprawie zakupu 100 procent udziałów w polskiej spółce Wento wraz ze spółkami celowymi zajmującymi się budową lądowych odnawialnych źródeł energii. Wartość tych spółek wynosi 91 mln euro przed korektami gotówkowymi netto.

Biznesplan Wento obejmuje projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy netto około 1,6 gigawatów (GW) znajdujące się na różnych etapach rozwoju.  – Ta transakcja wzmocni i zdywersyfikuje naszą działalność w Polsce, która staje się kluczowym rynkiem dla Equinor. Daje nam to platformę do wzrostu w sektorze lądowej energetyki odnawialnej na transformującym się rynku, nastawionym na znaczący rozwój odnawialnych źródeł energii – mówi Pål Eitrheim, wiceprezes do spraw nowych rozwiązań w energetyce w Equinor.

Spółka Wento od momentu rozpoczęcia działalności w 2011 roku rozwinęła, a potem sprzedała farmy wiatrowe i słoneczne o mocy odpowiednio 85 MW i 177 MW. Teraz stanie się spółką zależną Equinor, a jej zespół będzie w przyszłości kontynuował rozwój biznesu. Stosowne umowy zostały podpisane piątego maja, tym samym finalizując transakcję. Equinor jest zaangażowany w trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej w Polsce: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. On i Polenergia posiadają w nich po 50 procent.

Equinor/Bartłomiej Sawicki