W przyszłym roku w Turkmenistanie odbędzie się 20. spotkanie ministerialne UE–Azja Środkowa. Inicjatywa ta została poparta przez kraje uczestniczące w tym formacie podczas 19. spotkania ministerialnego UE–Azja Środkowa w Luksemburgu i ma na celu pogłębienie współpracy gospodarczej i energetycznej Europy z krajami Azji, podaje Azernews.
W obliczu kryzysu energetycznego Unii Europejskiej zależy na zacieśnieniu relacji z krajami Azji Środkowej, z uwagi na jej bardzo bogate złoża gazu, które mogłyby jeszcze w większym stopniu zdywersyfikować źródła dostaw. Ponadto, Wspólnota chce w regionie zaznaczyć swoją polityczną i gospodarczą obecność, aby uniemożliwić Rosji i Chinom zdominowanie tej części kontynentu.
Dwudzieste spotkanie ministerialne UE–Azja Środkowa w Turkmenistanie będzie okazją do dalszego zacieśnienia więzi i współpracy. Będzie także platformą do omawiania nowych inicjatyw i strategii mających na celu sprostanie wspólnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa, łączności, kwestii gospodarczych i handlowych, środowiska, wody i klimatu, edukacji, nauki i innowacji oraz kontaktów międzyludzkich.
Należy wspomnieć, że to nie jedyny taki przykład rozmów na wysokim szczeblu między Europą a krajami Azji Środkowej. 23 października Luksemburg był gospodarzem 19. spotkania ministerialnego UE–Azja Środkowa, w którym uczestniczyli delegaci ze wszystkich krajów Azji Środkowej: Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Głównym celem tego spotkania było zbadanie problemów związanych ze współpracą energetyczną i gospodarczą. Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnego planu działania na rzecz pogłębienia więzi między UE a Azją Środkową.
Ponadto na zakończenie tego spotkania ministerialnego strony przyjęły wspólny plan działania na rzecz pogłębienia więzi między UE a Azją Środkową, a także wspólny komunikat.
Podczas ostatniego spotkania szef turkmeński MSZ Raszid Meredow zidentyfikował cztery główne obszary współpracy z UE.
Meredow podkreślił znaczenie utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, rozwoju współpracy gospodarczej z UE, stworzenia nowych szlaków transportowych pomiędzy Azją Centralną a Europą, w tym korytarza Morze Kaspijskie-Morze Czarne, a także skupił się na współpracy energetycznej, w tym na zwiększeniu eksportu gazu do Europy.
Interesujące jest, że Turkmenistan posiada czwarte największe złoża gazu ziemnego na świecie, ale z uwagi na brak połączeń gazowych z Europą kraj praktycznie nie ma możliwości na eksport surowca do krajów Wspólnoty.
Turkmeński rząd stara się uzyskać poparcie i finansowanie dla projektu Gazociągu Transkaspijskiego, który mógłby przebiegać po dnie Morza Kaspijskiego, przez Azerbejdżan, Armenię, Turcję, a następnie przez Grecję do Włoch. Gazociąg miałby przesyłać aż 30 mld m sześc. gazu rocznie, co pomogłoby w ujarzmieniu cen surowca na rynkach światowych, jednak cały czas pojawiają się pytania o finansowanie projektu.
Azernews / Jacek Perzyński
Szurowska: Czy Europa i Azja Centralna to rozsądny związek w drodze ku niskoemisyjności?