AlertEnergetykaGaz.

Turkmenistan chce być pomostem współpracy między Europą a Azją Środkową

Flaga Turkmenistanu. Źródło: Flickr

Flaga Turkmenistanu. Źródło: Flickr

W przyszłym roku w Turkmenistanie odbędzie się 20. spotkanie ministerialne UE–Azja Środkowa. Inicjatywa ta została poparta przez kraje uczestniczące w tym formacie podczas 19. spotkania ministerialnego UE–Azja Środkowa w Luksemburgu i ma na celu pogłębienie współpracy gospodarczej i energetycznej Europy z krajami Azji, podaje Azernews.

W obliczu kryzysu energetycznego Unii Europejskiej zależy na zacieśnieniu relacji z krajami Azji Środkowej, z uwagi na jej bardzo bogate złoża gazu, które mogłyby jeszcze w większym stopniu zdywersyfikować źródła dostaw. Ponadto, Wspólnota chce w regionie zaznaczyć swoją polityczną i gospodarczą obecność, aby uniemożliwić Rosji i Chinom zdominowanie tej części kontynentu.

Dwudzieste spotkanie ministerialne UE–Azja Środkowa w Turkmenistanie będzie okazją do dalszego zacieśnienia więzi i współpracy. Będzie także platformą do omawiania nowych inicjatyw i strategii mających na celu sprostanie wspólnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa, łączności, kwestii gospodarczych i handlowych, środowiska, wody i klimatu, edukacji, nauki i innowacji oraz kontaktów międzyludzkich.

Należy wspomnieć, że to nie jedyny taki przykład rozmów na wysokim szczeblu między Europą a krajami Azji Środkowej. 23 października Luksemburg był gospodarzem 19. spotkania ministerialnego UE–Azja Środkowa, w którym uczestniczyli delegaci ze wszystkich krajów Azji Środkowej: Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Głównym celem tego spotkania było zbadanie problemów związanych ze współpracą energetyczną i gospodarczą. Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnego planu działania na rzecz pogłębienia więzi między UE a Azją Środkową.

Ponadto na zakończenie tego spotkania ministerialnego strony przyjęły wspólny plan działania na rzecz pogłębienia więzi między UE a Azją Środkową, a także wspólny komunikat.

Podczas ostatniego spotkania szef turkmeński MSZ Raszid Meredow zidentyfikował cztery główne obszary współpracy z UE.

Meredow podkreślił znaczenie utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, rozwoju współpracy gospodarczej z UE, stworzenia nowych szlaków transportowych pomiędzy Azją Centralną a Europą, w tym korytarza Morze Kaspijskie-Morze Czarne, a także skupił się na współpracy energetycznej, w tym na zwiększeniu eksportu gazu do Europy.

Interesujące jest, że Turkmenistan posiada czwarte największe złoża gazu ziemnego na świecie, ale z uwagi na brak połączeń gazowych z Europą kraj praktycznie nie ma możliwości na eksport surowca do krajów Wspólnoty.

Turkmeński rząd stara się uzyskać poparcie i finansowanie dla projektu Gazociągu Transkaspijskiego, który mógłby przebiegać po dnie Morza Kaspijskiego, przez Azerbejdżan, Armenię, Turcję, a następnie przez Grecję do Włoch. Gazociąg miałby przesyłać aż 30 mld m sześc. gazu rocznie, co pomogłoby w ujarzmieniu cen surowca na rynkach światowych, jednak cały czas pojawiają się pytania o finansowanie projektu.

Azernews / Jacek Perzyński

Perzyński: Koleje w Chinach. Sukces potrzebny od zaraz (REPORTAŻ)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X