AlertEnergetykaOZE

Kommiersant: Są trzy sposoby na rozwiązanie kryzysu energetycznego

fot. Pixabay

Komentator Kommiersanta, Jurij Barsukow, przedstawia trzy opcje jak UE mogłaby zadziałać na rynku energii w kontekście wzrostu cen surowców. 

Jak obniżyć ceny energii?

– W Unii Europejskiej, podobnie jak na większości głównych rynków energii, cena hurtowa zależy od ceny ostatniego dostawcy. W przypadku konieczności pokrycia dziennego porannego szczytu zużycia, operator systemu w pierwszej kolejności przyjmuje wnioski ze źródeł o najniższych kosztach eksploatacji – elektrowni wodnych, następnie elektrowni wiatrowych i słonecznych, elektrowni jądrowych, a następnie elektrociepłowni węglowych. Jeśli ich produkcja nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania, trzeba uruchomić elektrownie gazowe lub olejowe, co przy obecnych cenach tych surowców jest samobójstwem ekonomicznym – pisze Barsukow.

Według niego są dwa sposoby, na zminimalizowanie konieczności wykorzystywania drogich surowców kopalnych do produkcji energii: –  Pierwszym z nich jest ograniczenie zużycia energii, aby nie trzeba było włączać drogich bloków gazowych. Problem polega na tym, że elektrownie cieplne opalane gazem są technologicznie idealnie przystosowane do pracy w szczytowych momentach zużycia oraz w okresach, gdy moc wiatru i słońca spada z powodu warunków pogodowych.

Drugim sposobem jest wprowadzenie limitu maksymalnej ceny energii elektrycznej i jednocześnie mechanizmu, który obniży koszt zakupu energii ze źródeł o niskich kosztach eksploatacji. Innymi słowy, farmy wiatrowe otrzymają mniej pieniędzy, niż mogłyby, aby dotować nieopłacalne pod względem cenowym wytwarzanie gazu.

– Trzeci sposób to nic nie robić i pozwolić, by mechanizmy ekonomiczne wykonały swoją pracę. Biorąc pod uwagę, że morska turbina wiatrowa potrzebuje do spłacenia ceny 30 euro za 1 MWh, przy obecnych poziomach opłaciłoby się to w niecały rok – trudno wyobrazić sobie lepszy bodziec do rozwoju zielonej generacji – pisze Barsukow.

Kommiersant/Mariusz Marszałkowski


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X