BezpieczeństwoInfrastrukturaRozmowy

Łuczyn: Unia jawnie chce wykluczyć chińskie firmy z budowy sieci 5G (ROZMOWA)

Huawei. Fot. Flickr

Huawei. Fot. Flickr

Jest duża zgoda w Unii, aby pozbyć się od firmy Huawei. Jest także większy nacisk na bezpieczeństwo niż kwestię ceny, a zeszłotygodniowe oświadczenie komisarza Bretona tylko zwiększy presję – mówi Ryszard Łuczyn, analityk Polityki Insight, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Komisja Europejska przedstawiła sprawozdanie z postępów we wdrażaniu zestawu narzędzi na potrzeby cyberbezpieczeństwa sieci 5G przez państwa członkowskie. Wprowadzone mają być też dodatkowe środki, które wymierzone będą w firmy Huawei i ZTE.

15 czerwca, Thierry Breton, Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, opublikował oświadczenie, w którym poinformował o tym, że KE „nie będzie sięgać po usługi oparte na sprzęcie Huawei i ZTE”.

BiznesAlert.pl: Czy działania KE mogą wykluczyć chińskie podmioty z rozbudowy sieci 5G w UE?

Ryszard Łuczyn: Przede wszystkim należy zaznaczyć, że decyzje o wykluczaniu należą do państw członkowskich. Działania Komisji to nie zakaz, a wzmocnienie rekomendacji, które już wcześniej się pojawiły, choć były sformułowane w mniej śmiałym stylu. Breton powiedział, że państwa unijne za wolno i zbyt nieśmiało wprowadzają już wcześniej wypracowane zalecenia.

W zeszłym tygodniu został przedstawiony z wdrażania narzędzi – 5G Cybersecurity Toolbox – które zostały wprowadzone już 3 lata temu. Wiemy, że większość państw już wprowadziło rozwiązania legislacyjne, które umożliwiają ograniczanie lub blokowanie dostępu dostawcom wysokiego ryzyka do sieci 5G, ale tylko dziesięć z nich z tych rozwiązań skorzystało.

Myślę, że w zeszłym tygodniu szczególnie ważne było to, że Huawei i ZTE po raz pierwszy zostały wymienione z nazwy. Do tej pory te firmy były wymieniane implicite, czy każdy mógł się domyślić, o kogo konkretnie chodzi. To się teraz zmieniło, co jest wyrazem większej asertywności Komisji Europejskiej.

BiznesAlert.pl: Jaki to może mieć wpływ na działalność chińskich operatorów telekomunikacyjnych w Europie?

To zwiększy presję na wykluczanie chińskich dostawców z przetargów w krajach członkowskich. W oświadczeniu Bretona oraz w reporcie znalazła się rekomendacja, aby nie instalować nowego sprzętu firmy Huawei i ZTE oraz możliwie szybko zrezygnować z tych urządzeń, które zostały zainstalowane.

Jest duża zgoda w Unii, aby pozbyć się tego sprzętu. Jest także większy nacisk na bezpieczeństwo niż kwestię ceny, a zeszłotygodniowe oświadczenie tylko zwiększy presję.

BiznesAlert.pl: Jaka może być reakcja Pekinu na ten zakaz? Czy Polska powinna bać się konsekwencji?

Polska jest w gronie krajów, które dość mocno ociągają się we wdrażaniu ograniczeń wobec chińskich firm. Branża telekomunikacyjna długo oczekiwała nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Dopiero dwa tygodnie temu  nowelizacja została przyjęta przez rząd, ale jeszcze nie została przegłosowana w parlamencie.

Można spodziewać się, że Pekin będzie groził krokami odwetowymi, jednak trudno jest mi ocenić prawdopodobieństwo wybuchu wojny handlowej. Z pewnością napięcia będą obecne, nie tylko między Chinami a Europą, ale także ze Stanami Zjednoczonymi.

Rozmawiał Jacek Perzyński

Komisja zakazuje sprzętu ZTE i Huawei przy budowie sieci 5G


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X