Europa musi oszczędzać gaz, aby przygotować się na zatrzymanie dostaw z Rosji

4 października 2022, 09:30 Alert

Zużycie gazu w Europie pomiędzy styczniem a sierpniem 2022 roku spadło o 10 procent, w tym o 15 procent w przemyśle. Dodatkowe oszczędności są konieczne w razie całkowitego zatrzymania dostaw gazu z Rosji. 

Dotychczasowa siedziba Gazpromu w Moskwie fot. Gazprom
Dotychczasowa siedziba Gazpromu w Moskwie fot. Gazprom

W przypadku całkowitego zatrzymania dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej, kraje unijne będą potrzebowały dodatkowej redukcji zużycia tej zimy, uważa Międzynarodowa Agencja Energii. Dotychczas kraje UE zgodziły się na dobrowolną redukcję zużycia o 15 procent od 1 sierpnia do 31 marca 2023 roku. Jednak według wyliczeń MAE, aby utrzymać zapełnienie magazynów gazu na poziomie 25 procent na wiosnę, zużycie będzie musiało zostać zmniejszone o dodatkowe 9 procent. Jeżeli zapełnienie magazynów na kolejny sezon miałoby pozostać na poziomie 33 procent, to redukcja do końca marca 2023 roku powinna wynieść dodatkowe 13 procent.

Dostawy gazu z Rosji do Europy w okresie od stycznia do września spadły rok do roku o 45 procent. W samym trzecim kwartale roku dostawy spadły o 75 procent. tj. o 10 mld m sześc. gazu w stosunku do poprzedniego roku.

W tym samym czasie, od początku roku Norwegia zwiększyła dostawy gazu do Europy o 8 procent – 6 mld m sześc. , Azerbejdżan o 50 procent – 2,5 mld m sześc., import LNG wzrósł o 65 procent – do 110 mld m sześc.  Europa odpowiada za około jedną trzecią światowej konsumpcji LNG.

Rosja od połowy 2021 roku zmniejszała podaż gazu na rynek europejski, co spowodowało wzrost cen surowca na giełdach i pojawienie się ryzyka przerw w dostawach gazu. Obecnie Rosja przesyła gaz do Europy jedynie szlakiem ukraińskim oraz gazociągiem Turkish Stream oraz Blue Stream – do Turcji.

Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Sabotaż na Bałtyku, czyli jak fikcja stała się rzeczywistością