Jedna piąta zapasów gazu w Europie zebrana za sprawą pomysłu Polski

19 sierpnia 2023, 15:00 Alert

Komisja Europejska podsumowała wyniki gromadzenia zapasów gazu w Europie przed następnym sezonem grzewczym. Cel 90 procent zapełnienia został zrealizowany przed czasem. W magazynach jest prawie 100 mld m sześc, z czego jedna piąta ze wspólnych zakupów proponowanych przez Polskę.

Magazyn gazu Incukalns. Fot. Conexus Baltic Grid
Magazyn gazu Incukalns. Fot. Conexus Baltic Grid

Komisja liczy, że 90,12 procent zapełnienia magazynów gazu to 1024 TWh, a zatem ponad 93 mld m sześc. gazu ziemnego. Został zebrany w magazynach zgodnie z obowiązkiem gromadzenia zapasów wprowadzonym w odpowiedzi na kryzys energetyczny podsycany przez rosyjski Gazprom.

Z tej ilości aż jedna piąta pochodziła ze wspólnych zakupów gazu. To mechanizm proponowany przez Polskę od 2014 roku, który zyskał popularność w czasie kryzysu. Agregacja zapotrzebowania klientów europejskich pozwala uzyskać większe wolumeny w lepszej cenie. Platforma Energetyczna Unii Europejskiej w ramach programu AggregateEU zebrała 22,9 mld m sześc., czyli ponad jedną piątą zapasów.

– Pierwsze dwa wezwania do wspólnych zakupów gazu miały bardzo dobre wyniki z całkowitym wolumenem 22,9 mld m sześc. zapotrzebowania, któremu odpowiedziała podaż – tłumaczy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Szefcovicz. – Możemy zapewnić znaczącą wartość dodaną poprzez łączenie sił, gromadzenie naszego zapotrzebowania i wspólną pracę na rzecz stabilnych i akceptowalnych cenowo dostaw gazu na rynek europejski – podsumowuje.

W odpowiedzi na kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom Unia postanowiła porzucić gaz rosyjski najpóźniej do 2027 roku. Udział tej firmy stopniał z ponad 40 procent rynku europejskiego w 2021 roku do mniej niż 10 procent w 2023 roku.

Komisja Europejska / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Mądry Niemiec po szkodzie, czyli powrót wspólnych zakupów gazu (ANALIZA)