Sasin: Europa musi zrozumieć uwarunkowania polskiego rynku energetycznego

20 listopada 2020, 16:00 Energetyka
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

Wicepremier Jacek Sasin spotkał się w piątek z ambasadorem Niemiec Arndtem Freytagiem von Loringhovenem. Tematem rozmowy była gospodarka w czasie kryzysu i kluczowa rola spółek Skarbu Państwa – informuje ministerstwo aktywów państwowych.

Koło zamachowe gospodarki

Wicepremier podkreślił, że budowa silnych podmiotów z polskim kapitałem, zdolnych do konkurowania na globalnych rynkach stanowi jeden z nadrzędnych celów zarządzania majątkiem Skarbu Państwa. Jego zdaniem, spółki Skarbu Państwa sprawdzają się zwłaszcza w warunkach kryzysowych, kiedy to szczególnego znaczenia nabiera kwestia stabilności działania oraz aspekt możliwości inwestycyjnych, a także obecnie możliwość włączenia się w walkę ze skutkami pandemii.

Szef MAP omówił tworzenie przez PKN Orlen koncernu multienergetycznego i wskazał, że 11 z 15 największych pracodawców w kraju to firmy państwowe zatrudniające łącznie ponad 400 tys. osób. – Konsekwentnie realizujemy działania mające na celu zwiększenie udziału państwa w strategicznych sektorach gospodarki, jak również umocnienia państwowych podmiotów w nich działających – powiedział szef MAP. – To właśnie spółki Skarbu Państwa będę siłą napędową odbudowującej się po kryzysie gospodarki – dodał.

Transformacja energetyczna

Kolejnym tematem był węgiel jako źródło energii a dokładniej kwestia odchodzenia od niego. Wicepremier podkreślił , że własne zasoby węgla dają nam bezpieczeństwo energetyczne, zaś dotychczas nie było alternatywy dla tego surowca. – Aby transformacja energetyczna mogła odbywać się w sposób przewidywalny, chcielibyśmy wprowadzić mechanizm finansowania przemiany sektora górnictwa węgla kamiennego, który miałby łagodzić wpływ rynku na restrukturyzację górnictwa. Szczegóły mechanizmu właśnie są w trakcie opracowywania przez zespół roboczy powołany w MAP – powiedział Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych mówił też, że Europa musi zrozumieć uwarunkowania polskiego rynku energetycznego przede wszystkim w zakresie aktualnej struktury wytwarzania energii z węgla. Według niego, Polska ma przed sobą większe wyzwania transformacyjne związane z miksem energetycznym opartym nadal w większości na węglu oraz mniejsze możliwości finansowe, niż bogatsze państwa członkowskie UE, które mogą sobie pozwolić na wcześniejsze deklaracje neutralności klimatycznej.

Ministerstwo zaznacza, że Polska wiąże duże nadzieje z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, który ma być odpowiedzią na złagodzenie kosztów gospodarczych i społecznych, które pociąga za sobą transformacja w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie. – Nie finansuje on transformacji samej w sobie, lecz skupia się właśnie na łagodzeniu jej skutków – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo aktywów państwowych/Jędrzej Stachura

Wizja polskiej transformacji energetycznej kontra nowa rzeczywistość (RELACJA)