Europa może tymczasowo wyłączać giełdy energii i gazu przez kryzys energetyczny

23 września 2022, 06:00 Alert

Tymczasowe zawieszenie handlu energią i gazem na giełdach europejskich w szczytach cenowych to propozycja rozważana przez Agencję Papierów Wartościowych i Rynków (ESMA) w celu obrony przed nierównowagą wywołaną atakiem Rosji na Ukrainę.

– Byłoby zatem przydatne rozważenie wprowadzenia tymczasowo i tylko na rynkach energetycznych nowego mechanizmu zawieszenia handlu – czytamy w komunikacie ESMA. Zawieszenie miałoby być wprowadzane tymczasowo w wyjątkowych warunkach, kiedy ceny ulegają skrajnym wahaniom i zaburzają funkcjonowanie rynku. To odpowiedź na apel Komisji Europejskiej o propozycję reakcji na kryzys energetyczny.

Firmy energetyczne sprzedają swój produkt na giełdach i wpłacają depozyty zabezpieczające, które kosztują coraz więcej, bo są proporcjonalne do cen w notowaniach. ESMA zaleca ograniczone mechanizmy gwarancji bankowych. Kryzys energetyczny podsycany przez rosyjski Gazprom, który obniża podaż gazu, podnosząc ceny tego paliwa, a co za tym idzie energii elektrycznej, a także atak Rosji na Ukrainę, zachwiały giełdami powodując okresowo kilkudziesięcioprocentowe zmiany cen w ciągu kilku godzin. Szczyt Unii Europejskiej o kryzysie energetycznym odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Polska wprowadziła już przepisy pozwalające handlarzom gazem na czele z PGNiG pozyskiwać gwarancje banków państwowych i pożyczki w celu opłacania rekordowych depozytów.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kryzys energetyczny, hiperinflacja, gospodarcza dewastacja, taka sytuacja (ANALIZA)