Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła swój program prac na 2020 rok. Określono w nim działania, jakie Komisja podejmie w 2020 r., aby zrealizować wytyczne polityczne przewodniczącej Ursuli von der Leyen w sposób, który przyniesie wymierne korzyści europejskim obywatelom, przedsiębiorstwom i społeczeństwu. Motywem wiodącym tego pierwszego programu prac jest skuteczne wykorzystanie możliwości, jakie niesie ze sobą dwojaka transformacja – ekologiczna oraz cyfrowa.
Plany Komisji Europejskiej
– Nasza Komisja jest zdecydowana rozwiązać wyzwania stojące przed naszym pokoleniem, takie jak zmiana klimatu, cyfryzacja i migracja. Jesteśmy zdecydowani zrealizować Europejski Zielony Ład i zwiększyć szanse europejskich obywateli i przedsiębiorstw na odniesienie korzyści z cyfrowej transformacji. Nasz program prac pomoże w stworzeniu Unii, która mierzy wyżej – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
– Realizacja naszych ambicji wymaga działania w zespole i podjęcia wspólnych wysiłków przez wszystkie instytucje, państwa członkowskie i kluczowych partnerów. W związku z tym w programie prac Komisji odzwierciedlono również najważniejsze priorytety Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Co więcej, po raz pierwszy uwzględniliśmy w nim spostrzeżenia dotyczące długoterminowych tendencji kształtujących nasze gospodarki i społeczeństwa. Prognozy strategiczne będą kompasem wskazującym nam kierunek przy opracowywaniu polityki, która wytrzyma próbę czasu, skutecznie zaspokoi potrzeby wszystkich Europejczyków i wzmocni geopolityczną pozycję naszej Unii – powiedział Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący odpowiedzialny za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie.
Po przedłożeniu pierwszych kluczowych inicjatyw w grudniu 2019 r. i w styczniu 2020 r. Komisja przedstawi wniosek dotyczący europejskiego prawa o klimacie, które pozwoli zapisać w ustawodawstwie cel, jakim jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Europejski Pakt na rzecz Klimatu skupi wszystkie te wysiłki, angażując w działania regiony, społeczności lokalne, społeczeństwo obywatelskie, szkoły, podmioty branżowe i osoby indywidualne. Ponadto UE będzie przewodzić negocjacjom międzynarodowym poprzedzającym konferencję COP26 w Glasgow. Komisja przedstawi inicjatywy ukierunkowane na walkę z utratą różnorodności biologicznej oraz wspieranie rolników w zapewnianiu żywności o wysokiej jakości i wartościach odżywczych w bardziej zrównoważony sposób i po przystępnych cenach (strategia „od pola do stołu”).
Komisja Europejska
UE chce, by cel neutralności klimatycznej stał się nieodwracalnym prawem