Ukraina wyśle część F-16 za granice

11 czerwca 2024, 08:30 Alert

Szef ukraińskich Sił Powietrznych, powiedział, że część otrzymanych z zachodu F-16, Ukraina będzie trzymała na zagranicznych lotniskach. Chodzi o teren krajów sojuszniczych i zabezpieczenie myśliwców przed rosyjskim ostrzałem.

Duńskie F-16 podczas Danish Air Show w 2014. Źródło: Wikimedia Commons

Kommiersant poinformował o słowach Siergiej Golubcowa, szefa lotnictwa Dowództwa Sił Powietrzny Sił Zbrojnych Ukrainy, który stwierdził, że Ukraina planuje rozmieścić część otrzymanych F-16 za granicą. Myśliwce oddelegowane do innych krajów mają stanowić rezerwę, na wypadek uszkodzenia lub awarii F-16, które będą pełniły służbę w ukraińskich Siłach Powietrznych. Takie postępowanie ma na celu ochronić samoloty przed rosyjskim ostrzałem i umożliwić ciągłe użytkowanie przez Ukrainę liczby samolotów równej przeszkolonych pilotom.

Ukraina ma otrzymać łącznie 60 myśliwców F-16. Według danych Ośrodka Studiów Wschodnich Belgia dostarczy 30 samolotów, Holandia 24, Dania 19, a Norwegia do 12. W ubiegłym miesiącu pierwsi ukraińscy piloci zakończyli szkolenie na F-16 w Stanach Zjednoczonych. Według oczekiwań strony ukraińskiej, transfer z Holandii ma rozpocząć się w drugiej połowie bieżącego roku.

Kommiersant / Ośrodek Studiów Wschodnich / Marcin Karwowski

Pilot F-16: Nasza służba to ciągła gotowość (ROZMOWA)