400 przedstawicieli polskiego i brytyjskiego biznesu, think tanków, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego, jak również sektora publicznego wzięło udział w II edycji Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu i Inwestycji. Hasło tegorocznej edycji to „Zielony wzrost”. W wydarzeniu udział wzięli minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wiceminister Sławomir Mazurek oraz Graham Stuart, minister ds. inwestycji w brytyjskim Ministerstwie Handlu Międzynarodowego.
Powstanie fabryka elementów do baterii do samochodów elektrycznych w Koninie
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz odnosząc się do hasła Forum mówiła, że polski rząd dokłada wszelkich starań, by wzrost gospodarczy naszego kraju był wypracowywany w sposób przyjazny dla środowiska. – Ogłosiliśmy program Energia+, który zakłada upowszechnienie instalacji fotowoltaicznych czy mikroelektrowni wodnych tak, by mogła z nich korzystać każda rodzina, każdy samorząd i każdy przedsiębiorca. Chcemy przejść na model gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest niskoemisyjna, zasobooszczędna, innowacyjna i konkurencyjna. Zielona gospodarka wzbudza zainteresowanie wśród naszych obywateli. Jest też wyraźną szansą dla biznesu.
W wydarzeniu udział wzięły wiodące polskie i brytyjskie firmy, które swoją działalność opierają na idei ochrony środowiska i redukcji emisji CO2 oraz eksperci z obu krajów. Rozmawiano przede wszystkim o energetyce odnawialnej, elektromobilności oraz tzw. cleantech.
Podczas wydarzenia została ogłoszona nowa inwestycja brytyjskiej firmy w Polsce. Johnson Matthey zbuduje w Koninie nowy zakład produkcyjny wytwarzający zaawansowane materiały do baterii do samochodów elektrycznych.
– Kolejna firma zdecydowała się rozwijać swój biznes w Polsce. To dobra wiadomość, która potwierdza, że nasz kraj to atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału. Dowodzi też, że zmiany, które wprowadzamy, aby ułatwiać przedsiębiorcom prowadzenie biznesu w Polsce, są przez nich dobrze oceniane. W przypadku Johnson Matthey ta inwestycja cieszy nas również ze względu na zakres działalności – produkcję materiałów do baterii do samochodów elektrycznych. Chcemy, aby właśnie baterie i ich utylizacja były naszą polską specjalnością – powiedziała Jadwiga Emilewicz.
Zadeklarowana wartość nakładów inwestycyjnych to niemal miliard złotych, a liczba nowych miejsc pracy, ponad 200. – Przedsięwzięcie z pewnością przyczyni się do rozwoju gospodarczego zarówno Konina jak i jego okolic. Tym samy powstanie ekosystem polskich poddostawców. Firma zobowiązała się też do współpracy z lokalnymi szkołami – dodała szefowa MPiT.
Brexit
Jednym z tematów pojawiających się podczas Forum była kwestia polsko-brytyjskich relacji w kontekście brexitu. Minister Emilewicz zaznaczyła, że wraz z brexitem, polsko-brytyjskie partnerstwo wchodzi w szczególny okres. Zapewniła jednak, że więzi łączące oba kraje – historyczne, gospodarcze, międzyludzkie – są silniejsze niż jakiekolwiek trudności. – Wspólne dla naszych narodów są wolnorynkowe podejście do gospodarki czy świadomość konieczności rozwijania współpracy transatlantycznej – podkreśliła.
Z kolei wiceminister przedsiębiorczości Marcin Ociepa podczas spotkania z ministrem Stuartem zwrócił uwagę, że w 2018 r. Wielka Brytania była trzecim największym partnerem handlowym Polski pod względem naszego eksport, za Niemcami i Czechami. – Mam nadzieję, że zbliżający się brexit nie będzie miał negatywnego wpływu na nasze relacje handlowe – mówił wiceminister.
Organizatorami Forum były Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie. Forum jest jedynym z głównych wydarzeń organizowanych podczas obchodów 100. rocznicy nawiązania polsko-brytyjskich stosunków dyplomatycznych.
Od lat systematycznie wzrasta wartość polsko-brytyjskich obrotów handlowych. W 2018 r. osiągnęły rekordowy poziom 19 mld euro (wzrost o 5% r/r). W porównaniu z 2014 r. obroty towarowe wzrosły o ponad 28%.
Firmy brytyjskie zainwestowały w Polsce na koniec 2017 r. ok. 9,6 mld EUR (6. miejsce wśród największych inwestorów). To 4,8% łącznej wartości kapitału zainwestowanego w Polsce. Wśród największych inwestorów znajdują się m.in.: The Royal Bank Of Scotland PLC, AVIVA Plc., Tata Steel International, AstraZeneca Rolls Royce, BP p.l.c., Shell Overseas Holdings Limited czy Tesco.
Wzrasta także liczba polskich firm inwestujących w Wielkiej Brytanii – są wśród nich krajowi czempioni, tacy jak Can-Pack, Comarch, Black Red White, Forte, Amica, Rec Global czy Colian.
Ekoinnowacje
W trakcie spotkania bilateralnego wiceminister Mazurek zadeklarował z kolei, że priorytetem polskiego rządu jest promocja i wspieranie wdrażania innowacyjnych technologii środowiskowych, a także zbudowanie spójnego, systemowego podejścia wspomagającego rozwój, badania i wdrażanie ekoinnowacji w Polsce.
Wysoka innowacyjność technologii środowiskowych przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności i rozwoju gospodarczego. Poprawia to efektywność wykorzystania zasobów naturalnych oraz zmniejsza negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko – powiedział wiceminister Sławomir Mazurek.
Ekoinnowacje odgrywają szczególnie ważną rolę w pobudzaniu procesu przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobieganiu zmianom klimatu czy utracie różnorodności biologicznej – dodał wiceminister.
Wiceminister Mazurek w rozmowie z wiceministrem Stuartem pogratulował również wystawienia wspólnej kandydatury Wielkiej Brytanii i Włoch w ubieganiu się o Prezydencję COP26 w 2020. Jednocześnie zapewnił, że Polska jako trzykrotny gospodarz szczytu klimatycznego COP oferuje swoją wiedzę i doświadczenie przy organizacji tego wielkiego międzynarodowego wydarzenia.
II polsko-brytyjskiego Forum Biznesu, Handlu i Inwestycji – sesja główna
Tegoroczna edycja w Warszawie ubiega pod hasłem „Wspólnie budując czysty wzrost”. W związku z tym w trakcie wydarzenia promowano wdrażanie nowoczesnych zielonych technologii. Prelegenci zwracali także uwagę na stymulowanie czystego rozwoju pomagającego zapewnić nowe możliwości dla biznesu w Polsce i Wielkiej Brytanii.
Aby skutecznie konkurować na zagranicznych rynkach polscy przedstawiciele biznesu muszą wykazywać się postawami prośrodowiskowymi i prospołecznymi. Stąd MŚ po raz VII przeprowadziło program GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii – mówił wiceminister Mazurek.
Wiceminister w trakcie inauguracyjnego wystąpienia wskazał, że długofalowym celem działań resortu jest wzmocnienie roli zaawansowanych technologii ochrony środowiska. Są one niezbędne w procesie wzrostu gospodarczego oraz budowania gospodarki o obiegu zamkniętym, opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii/Ministerstwo Środowiska