Ministerstwo klimatu i środowiska przestrzega przed używaniem niesprawdzonych linków, które mają pomóc uniknąć podwyżek cen za gaz, energię elektryczną i ciepło. Fałszywe odnośniki mogą prowadzić do wyłudzenia danych, oszustw lub dezinformacji.
Ministerstwo klimatu i środowiska wydało komunikat przestrzegający przed klikaniem w linki, które mają pomóc uniknąć podwyżek cen gazu, energii elektrycznej i ciepła. Resort zauważa, że korzystanie z niesprawdzonych linków to jeden ze sposobów na wyłudzanie danych, oszustwa i szerzenie dezinformacji.
Resort radzi:
- Przed kliknięciem w link zawierający niepokojącą treść zastanów się, czy nie zawiera podejrzanych treści.
- Nie klikaj w linki „jak uniknąć drastycznej podwyżki cen prądu/gazu/ciepła”. Pamiętaj, że rozwiązania chroniące odbiorców indywidualnych, samorządy, żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej działają automatycznie, bez składania wniosków.
- Teraz nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków. Jeśli będziesz zainteresowana/y bonem energetycznym to dopiero od pierwszego sierpnia 2024 roku będziesz mogła/mógł złożyć wniosek do urzędu gminy / ośrodka pomocy społecznej.
- Na drugą połowę 2024 roku zostanie przedłużone obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.
- W drugiej połowie 2024 roku zostanie utrzymana dotychczasowa cena maksymalna na poziomie 693 zł/MWh dla: instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej, np. szkół, żłobków, szpitali oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
- Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla około 3,5 milionów gospodarstw domowych o niższych dochodach.
- Przy wypłacie bonu energetycznego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę.
Jednocześnie ministerstwo informuje o zmianach jakie zostaną wprowadzone pierwszego lipca bieżącego roku. Cena maksymalna za energię elektryczną dla gospodarstw domowych zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh, bez względu na zużycie. W przypadku samorządów terytorialnych i podmiotów ważnych z uwagi na użyteczność publiczną (żłobki, szpitale czy domy pomocy społecznej), cena zostanie na obecnym poziomie 693 zł/MWh. Identyczna kwota będzie dotyczyła małych i średnich przedsiębiorstw. Najubożsi zostaną objęci jednorazowym świadczeniem pieniężnym w postaci bonu energetycznego. Program dotyczy gospodarstw domowych, które mają dochód do 2500 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych lub 1700 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Wysokość świadczenia zależna jest od liczby osób w gospodarstwie domowym. Wnioski można składać w gminie od pierwszego sierpnia do 30 września 2024 roku.
Ministerstwo klimatu i środowiska / Marcin Karwowski