Finlandia wydała drugą i ostatnią zgodę na budowę i wykorzystanie Nord Stream 2 na swoich wodach terytorialnym – podały władze w czwartek rano.
Finowie mówią „tak”
Fińska regionalna agencja państwowa wydała zezwolenie na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii na Morzu Bałtyckim; jest to drugie i ostatnie z niezbędnych zezwoleń dla projektu w Finlandii. Gazociąg między Rosją a Niemcami ma przebiegać przez 375 kilometrów fińskich wód terytorialnych. Niemcy także wydali zgodę na budowę Nord Stream 2, projekt czeka na zatwierdzenia z Rosji, Szwecji i Danii.
W ubiegłym tygodniu Finlandia wydała warunkową zgodę, to znaczy budujący ma spełnić warunki podane w dokumencie rządowym. Chodzi o generalne względy bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka wypadków, wzięcie pod uwagę „osobliwości Morza Bałtyckiego” i istniejących już projektów funkcjonujących w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Proces uzyskiwania zezwoleń dla Nord Stream 2 trwał w Finlandii od jesieni zeszłego roku.
Zgoda rządu w Helsinkach będzie obowiązywała przez 50 lat, a po upływie tego czasu będzie mogła być przedłużona.
Nord Stream 2
Nord Stream 2 to projekt gazociągu o rocznej przepustowości 55 mld m sześc., biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego, który ma zostać zrealizowany do końca 2019 roku. Jego zwolennicy mówią, że zapewni on stabilne dostawy taniego gazu do Europy, a przeciwnicy podkreślają jego znaczenie w geopolitycznej grze Rosji wobec Europy Środkowo-Wschodniej, zagrożenie dla europejskiej polityki energetycznej i środowiska naturalnego.
Reuters/Michał Perzyński/ Polska Agencja Prasowa
AKTUALIZACJA: 11.08, 12.04.2018 [Dodano uzupełnienie PAP]