Energetyka

Maćkowiak-Pandera: Ile waży 550 g po zakończeniu europejskich negocjacji?

ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

19 grudnia zakończyły się negocjacje unijnego rozporządzenia dotyczącego rynku energii elektrycznej. Dla Polski był to ostatni, najbardziej kontrowersyjny element Pakietu zimowego. Od 2017 roku w Parlamencie Europejskim i Radzie dyskutowano, jak sformułować przepisy wprowadzające limit emisji CO2 na poziomie 550 g/kWh wyprodukowanej energii elektrycznej. Mają one obowiązywać w rynkach mocy – pisze dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Dla Polski produkującej 78% swojej energii z węgla jest to newralgiczne, ponieważ oznacza mniejsze szanse na wsparcie mocy konwencjonalnych. Z drugiej strony, wyraźnie widać, że polska energetyka i tak potrzebuje dywersyfikacji źródeł wytwarzania, więc waga tego zapisu była przeceniana.

Publikacji ostatecznej wersji rozporządzenia można się spodziewać dopiero na początku 2019 roku. Z informacji nieoficjalnych wynika jednak, że:

– Rynki mocy dla elektrowni węglowych zostaną znacznie ograniczone po 2025 roku. Elektrownie węglowe będą mogły nadal funkcjonować, ale w konkurencyjnym rynku energii.

– Możliwe będzie przesunięcie bloków węglowych do rezerwy zimnej (poza rynkiem), lecz maksymalna roczna emisja z 1 kW nie może przekroczyć 350 kg.

– Wszystkie nowe bloki węglowe, które rozpoczną produkcję po dacie wejścia rozporządzenia w życie, nie będą mogły otrzymywać wsparcia w ramach rynku mocy. Nie wiadomo dokładnie, kiedy to nastąpi. Prawdopodobnie po zatwierdzeniu przez Radę i Parlament – nie później niż 1 stycznia 2020 r.

– Kontrakty zawarte do końca 2019 r. będą uznane za obowiązujące. Oznacza to, że w toku negocjacji uwzględniono szczególną sytuację Polski, która posiada wysoki udział węgla w energetyce. Jednak – w przypadku nowych jednostek, należy pamiętać o przepisie, który uzależnia wsparcie od daty rozpoczęcia produkcji energii.

Wnioski

Nowe regulacje nie wpłyną na kontrakty długoterminowe dla Opola, Jaworzna, Kozienic i Turowa. Od 2021 r. będą one otrzymywały wsparcie przez kolejne 15 lat, ponieważ wygrały w listopadowej aukcji mocy.
Blok w Ostrołęce stoi nadal pod znakiem zapytania. Nawet, jeśli wygra w aukcji 21 grudnia, jego realizacja nie jest pewna. Niewywiązanie się w wyznaczonym okresie z obowiązku mocowego będzie miało konsekwencje finansowe. Zapisy po trilogu są niejednoznaczne i na późniejszych etapach mogą pojawić się dodatkowe wątpliwości prawne związane z nowym rozporządzeniem unijnym w zakresie rynku energii (z jednej strony uznanie wszystkich kontraktów zawartych do końca 2019 r., z drugiej warunek rozpoczęcia pracy elektrowni do momentu wejścia rozporządzenia w życie).

Wsparcie krótkoterminowe dla istniejących elektrowni węglowych będzie możliwe do 1 lipca 2025 r.
Wątpliwości budzi sens modernizacji bloków węglowych – tych, które już otrzymały kontrakty. Skoro po 2025 r. wsparcie elektrowni węglowych będzie bardzo ograniczone, wytwórcy będą musieli sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jednostki będą na siebie zarabiać w przyszłym modelu rynku energii.

Polska ustawa o rynku mocy będzie wymagała nowelizacji dostosowującej do nowych europejskich regulacji w zakresie rynku energii. Konieczność dostosowania polskich przepisów stanowi jeden z warunków Komisji Europejskiej zawartych w notyfikacji rynku mocy.

Podsumowując – wygląda na to, że 550 g waży całkiem sporo. Znając ostateczny kształt unijnych regulacji w zakresie rynku mocy, powinniśmy już teraz rozpocząć pracę nad głęboką reformą rynku energii elektrycznej. Reforma powinna skupić się na zwiększeniu elastyczności systemu energetycznego, konkurencyjności i rozwoju niskoemisyjnych źródeł.

Źródło: Forum Energii


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X