AlertAtomŚrodowisko

Polskie misie broniły atomu w Niemczech

W Philippsburgu, w Badenii Wirtembergii (25 km na północ od Karlsruhe) polscy aktywiści ekologiczni z inicjatywy FOTA4Climate, wraz z przyjaciółmi z Niemiec, Francji, Holandii i Szwajcarii protestowali przeciwko zamykaniu sprawnie działającej elektrowni jądrowej w tej miejscowości – informuje organizacja. Tradycyjnie towarzyszyły im „misie polarne” – symbolizujące topniejącą Arktykę, za co odpowiadają emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych – węgla, ropy i gazu ziemnego.

Według #FOTA4Climate zamknięcie elektrowni w Philippsburgu spowoduje zwiększenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co dzieje się zawsze, kiedy zamyka się elektrownie jądrowe, ponieważ produkowana przez nie energia w znacznej mierze jest zastępowana paliwami kopalnymi, przede wszystkim gazem ziemnym. Takie działania zwiększają kryzys klimatyczny. Tylko ta jedna elektrownia produkuje tyle czystej energii, ile generują prawie wszystkie elektrownie wiatrowe w Danii – czytamy w komunikacie. – Podczas tej akcji Adam Błażowski, jeden z założycieli #FOTA4Climate, odczytał “List otwarty w sprawie wyłączania z eksploatacji sprawnych elektrowni jądrowych działających na terenie Republiki Federalnej Niemiec” podpisany przez wybitnych naukowców, intelektualistów i aktywistów z Polski skierowany do władz i obywateli Niemiec.

,,Jako obywatelki i obywatele sąsiedniego kraju, przedstawiciele wielu środowisk i organizacji, świata nauki i kultury, mieszkańcy Unii Europejskiej, świadomi bezprecedensowych zagrożeń biosfery związanych z globalną zmianą klimatu, zwracamy się do Was o ponowne rozważenie decyzji o ostatecznym wyłączeniu operujących na terenie Republiki Federalnej Niemiec sprawnych elektrowni jądrowych, podjętej przez rząd niemiecki w 2011 r. […] Zdajemy sobie sprawę z toczącej się dyskusji dotyczącej miejsca energetyki jądrowej w długoterminowym modelu zrównoważonej energetyki i uważamy, że wciąż wymaga ona uzupełnienia opartego na kompletnych danych naukowych. Jednak rezygnacja z niskoemisyjnej energii jądrowej przed całkowitym odejściem od spalania węgla kamiennego i brunatnego powoduje w krótkiej perspektywie bardzo trudne do przezwyciężenia problemy techniczne i technologiczne i prowadzi do konieczności posługiwania się innymi paliwami kopalnymi, z gazem ziemnym na czele. To z kolei nie daje oczekiwanych rezultatów w postaci skutecznej i szybkiej dekarbonizacji.
[…] Od Waszych decyzji zależy dziś bardzo wiele. Niemcy są liderem światowej polityki i gospodarki, państwem, które wyznacza kierunki w zmaganiach z ocieplającym się klimatem Ziemi. Dlatego z ufnością kierujemy do Was, jako naszych Sąsiadów te słowa”.

Przedstawiciele #FOTA4Climate zaapelowali również do polityków Unii Europejskiej o podejmowanie pragmatycznych działań ponad narodowymi czy politycznymi podziałami. Jednym z ich elementów powinny być dokonywane na szczeblu unijnym ustalenia zapobiegające wyłączaniu sprawnych, mogących pracować jeszcze wiele lat, dostarczających czystą energię, elektrowni jądrowych – postulują autorzy akcji.

FOTA4CLIMATE


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...
Narodowe Centrum Badan Jadrowych w Swierku. N/z: wejscie do reaktora jadrowego "Maria". Fot. Bartosz Krupa/East News. Swierk 31.05.2015.

Reaktor Maria dostanie dyrektora. Akcja ratunkowa od poniedziałku?

W poniedziałek ministerstwo przemysłu ogłosi wyniki konkursu na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych, sprawującego pieczę nad jedynym polskim reaktorem...

Udostępnij:

Facebook X X X