Sojusz słońca i wiatru w instalacji Taurona

3 czerwca 2024, 17:00 Alert

W Głażewie powstała instalacja wykorzystująca jednocześnie panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe. Ma moc 50 kW – 30 pochodzi ze słońca, a 20 z wiatru.

Instalacja korzystająca jednocześnie z paneli fotowoltaicznych, jak i turbin wiatrowych. Źródło: Tauron

Tauron poinformował o rozwoju technologii łączących instalacje fotowoltaiczne z turbinami wiatrowymi. Jednostka tego typu powstała w Głażewie, na terenie przedsiębiorstwa komunalnego Aqualift Międzychód, powstała energia zostanie przeznaczona na potrzeby miejscowego procesu technologicznego.

Instalacja ma moc 50 kW, z czego 30 kW wytwarza fotowoltaika, a 20 dwie turbiny wiatrowe. Tauron poinformował o zastosowaniu turbin, które cechują się niską prędkością startową. Do wprowadzenia w ruch łopat wirnika wystarczy wiatr o prędkości 1 m/s. Turbiny przeszły test w warunkach huraganowego wiatru. Za ochronę przed nadmiernym rozpędzeniem odpowiada system hamulców elektromagnetycznych i elektromechanicznych.

Turbiny przy prędkości wiatru na poziomie 8 m/s, wytwarzają dźwięk, który w odległości 60 metrów nie przekracza 46 decybeli. Tauron zauważa, że to odpowiednik hałasu czynionego przez pracującą zmywarkę. Instalacja może działać w temperaturach od -40 do 70 stopni Celsjusza.

– Staramy się w sposób praktyczny podchodzić do pojawiających się na rynku nowinek z zakresu nowoczesnej energetyki. Trudno powiedzieć, czy małe turbiny wiatrowe zyskają taką popularność jak instalacje PV, ale stanowiąc element uzupełniający dla fotowoltaiki, mogą w najbliższych latach wyraźnie wpłynąć na opłacalność produkcji energii elektrycznej pochodzącej z niewielkich jednostek wytwórczych – przekonuje Marcin Styrna, wiceprezes spółki Tauron Nowe Technologie.

Tauron / Marcin Karwowski

Jakóbik: Czujność rewolucyjna, czyli jak zarabiać na cenach ujemnych i redukcji OZE?