AlertWszystko

Fotowoltaika zaczyna wypierać węgiel w Wielkiej Brytani

(Gramwzielone.pl)

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, rozwój fotowoltaiki na Wyspach pokazuje, że może być ona domeną nie tylko krajów południowej Europy. W ostatnich dwóch latach Wielka Brytania była największym rynkiem solarnym w Europie.
Ostatnio brytyjskie władze nie są już tak przychylne fotowoltaice, a swoją uwagę w sektorze energetycznym skupiają głównie na planie budowy pierwszej od dziesięcioleci elektrowni jądrowej – projektu, którego sens jest poddawany w wątpliwość przez wielu komentatorów rynku energetycznego. Obcięcie taryf gwarantowanych dla instalacji fotowoltaicznych, które w tym roku wprowadził brytyjski rząd może kosztować Wielką Brytanię – jak zresztą policzyło samo brytyjskie ministerstwo do spraw klimatu i energii – nawet do 18,7 tys. miejsc pracy.

Jednak do momentu wprowadzenia ostatnich zmian blokujących dalszy szybki rozwój fotowoltaiki na Wyspach, udało się tam zbudować elektrownie fotowoltaiczne o potencjale – w roku 2014 ok. 2,46 GW, a roku później – 3,7 GW.

Według europejskiego stowarzyszenia branży solarnej SolarPower Europe, potencjał PV na Wyspach sięgnął na koniec ubiegłego roku ok. 9 GW. To niecałe 10 proc. całkowitego potencjału instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w całej Europie.

Posiadanie takiego potencjału elektrowni PV prowadzi – nawet mimo relatywnie niekorzystnych warunków nasłonecznienia – do zauważalnego udziału fotowotlaiki w brytyjskim miksie energetycznym.

Symboliczny w tym zakresie był ubiegły dzień 9 kwietnia, w którym elektrownie fotowoltaiczne na Wyspach wyprodukowały – według danych Carbon Brief – aż 29 GWh energii elektrycznej, co oznaczało 4-procentowy udział w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej. W tym samym dniu działające na Wyspach elektrownie węglowe wyprodukowały 21 GWh energii elektrycznej, czyli o 8 GWh mniej niż fotowoltaika.
Natomiast kolejnego dnia, w niedzielę 10 kwietnia, udział PV w miksie energetycznym Wielkiej Brytanii wzrósł do 6 proc., przy 3-procentowym udziale elektrowni na węgiel.

W tym miesiącu udział elektrowni węglowych w brytyjskim miksie energetycznym nie przekraczał 10 proc. przez niemal całą pierwszą połowę kwietnia. Już w ubiegłym roku udział węgla w miksie wytwarzania przekraczał jeszcze 10 proc., ale i tak był najniższy od lat 50. XX w.

Z kolei wchodząca do brytyjskiego miksu energetycznego fotowoltaika w ubiegłym roku osiągnęła udział w nim na poziomie 2,2 proc., podczas gdy jeszcze w 2011 r. ten udział był bliski 0.

Największy udział w krajowym miksie energetycznym w ubiegłym roku na terenie UE osiągnęły Włochy, Grecja i Niemcy (wszystkie po ok. 7-8 proc.). Średnia dla całej Unii Europejskiej wyniosła natomiast 4 proc


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X